Hlavní navigace

Průmyslová i stavební výroba v listopadu rostla, u průmyslové produkce se ale růst zpomalil

16. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst průmyslové výroby se v listopadu zpomalil. Podle údajů Českého statistického úřadu na na 6,7 procenta z říjnových 8,4 procenta. Průmysl ale i přesto nepřetržitě roste už 63 měsíců za sebou. K růstu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení a elektrických a optických přístrojů. Nedařilo se naopak výrobě koksu, rafinérskému zpracování ropy a chemické výrobě.

Podle údajů Eurostatu vzrostla průmyslová produkce očištěná od vlivu počtu pracovních dnů ve všech 27 zemích EU v říjnu meziročně o 3,8 procenta. Uvádí agentura ČTK. Nejvíce se zvýšila na Slovensku, v Irsku a Bulharsku.

Dařilo se také stavební výrobě. Ta ve stejném období vzrostla meziročně o sedm procent, po vyloučení vlivu pracovních dní o 5,4 procenta. V říjnu se stavební výroba meziročně zvýšila o 3,5 procenta.

Za listopadový růstem stojí především rozvoj v oblasti inženýrského stavitelství. Produkce se podle údajů Českého statistického úřadu zvýšila zejména na opravách, modernizacích a rekonstrukcích silnic, což souviselo především s uvolněním finančních prostředků na tyto práce, hlavně pro municipální sektor.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).