Hlavní navigace

Průmyslové podniky budou muset asi držet strategické ropné zásoby

27. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Soukromé průmyslové podniky by asi v budoucnu měly skladovat strategické zásoby ropy na 30 dnů. Tuto povinnost dosud nemá Česká republika ve svém právu obsaženou. To by se mohlo změnit právě během předsednictví Česka v čele Evropské unie, neboť podíl na držení strategických zásob soukromými firmami je součástí strategie EU za účelem zvýšení ropné bezpečnosti.

Jak pro agenturu Mediafax uvedl náměstek předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Dušan Makovec, soukromé podniky budou muset asi držet strategické zásoby ropy na 30 dní. V České republice dosud tato povinnost uvedena není, to se ale s největší pravděpodobností změní během předsednictví České republiky v čele EU. Podíl na držení strategických zásob soukromými firmami je totiž součástí strategie EU za účelem vyšší ropné bezpečnosti. Trendy, které jsou v současné době v EU, jsou takové, že stát má mít nad strategickými zásobami dozor, ale aby se na jejich skladování a správě soukromé subjekty kvalifikovaně podílely, uvedl Makovec.

" V ČR vlastní 97 procent strategických rezerv právě stát," doplnil ještě s tím, že povinnost soukromých subjektů z právu zakotvena není. V souvislosti s tím také zmínil nutnost přijmout novelu zákona 189/1999 Sb., o nouzových zásobách ropy. Pokud by byla novela přijata, mohly by se průmyslové podniky na zajištění ropné bezpečnosti ČR podílet nejdříve od poloviny roku 2010, upřesnil Makovec termín.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).