Hlavní navigace

ČSÚ: Průmyslová produkce za říjen klesla více než se předpokládalo

Sdílet

Průmyslová produkce v meziročním srovnání poklesla o 7,6 %, informuje Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se snížila o necelých devět procent. Zpomaloval i růst cen průmyslových výrobců o 2,7 %. V listopadu udržuje tempo mírně nad jedním procentem. K poklesu o půl procentního bodu došlo i u stavební produkce.

Průmyslová produkce se v meziročním porovnání snížila o 7,6 %. Meziměsíčně se propad přiblížil hranici devíti procent. Zpomalovali i ceny průmyslových výrobců, jejichž růst v listopadu zpomalil o více než dvě a půl procenta a nyní se toto tempo drží mírně nad jedním procentem. Na průmyslové ceny měl největší vliv růst cen energií a vody, základních kovů, uhlí a například ropy. Pokles byl naopak zaznamenán v odvětví rafinérských ropných produktů, dopravních prostředků a dřeva.

Na poklesu je i stavební produkce, která se meziměsíčně reálně snížila o půl procenta, informoval ČSÚ. Podle úřadu byla produkce ve stavebnictví ovlivněna růstem inženýrského stavitelství na výstavbě finančně nákladných staveb dopravní infrastruktury.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).