Hlavní navigace

Průšvihům u zajišťováků má zabránit nový institut nuceného správce

9. 1. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Problémům u zajišťovacích příkazů by měl do budoucna zabránit nucený správce. Ten by zabránil vyvedení peněz z firmy, zároveň by jí však umožnil dále fungovat.

Finanční správa by se napříště rovněž měla ve více případech spokojit se zřízením zástavního práva a nechat firmu dál fungovat. Tyto výstupy vyplynuly z včerejšího jednání expertní skupiny, které přímo navázalo na seminář, který na podzim pořádala Komora daňových poradců ČR. Včerejšího jednání se kromě ministryně Aleny Schillerové zúčastnila ombudsmanka Anna Šabatová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek a další odborníci.

Problematika zajišťovacích příkazů na serveru Podnikatel.cz:

„Zajištěné“ firmy má spravovat nucený správce

Už podruhé se sešli experti, aby projednali změny u zajišťovacích příkazů, které podle mnohých finanční správa nadužívá. Účastníci se shodli, že institut zajišťovacího příkazu má v českém daňovém řádu opodstatnění, zároveň ale potvrdili, že jsou nutné změny. Podle odborníků by se měly zavést vhodné alternativy k zajišťovací exekuci, v důsledku které může dojít k nežádoucím dopadům na daňový subjekt.

Výsledkem bylo doporučení, aby se zavedl institut zajišťovacího, respektive nuceného správce. Zavedení tohoto institutu považuji za rozumnou alternativu v situacích, kdy správce daně za stávající právní úpravy nemá při realizaci zajišťovacího příkazu jinou možnost, než je exekuce majetku, doplnila ministryně Alena Schillerová. Tento správce by nebyl pracovník finanční správy nebo ministerstva financí, nýbrž by se jednalo o nezávislého odborníka. Správce by zabránil vyvádění prostředků z firmy, aby se nemohla vyhnout svým daňovým povinnostem, zároveň by však umožnil pokračování její činnosti.

Zástavní právo musí být využíváno více

Jak serveru Podnikatel.cz doplnil Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců ČR, správci daně by se také měli ve více případech spokojit se zřízením zástavního práva a nechat firmu dál fungovat. Velmi mezi zúčastněnými odborníky rezonoval i náš požadavek na urychlení řízení o stanovení daně po vydání zajišťovacího příkazu. Osobně jsem měl z jednání expertní skupiny dobrý dojem a doufám, že se výsledky jednání brzy zhmotní do změny legislativy i metodiky, uvedl Hajdušek.

Podnikove It nový

Čtěte také: Finanční správa pokračovala v exekuci, i když firma soud vyhrála, říká expert

Účastníci jednání se rovněž shodli, že nová metodika, která je platná od listopadu loňského roku, je krok správným směrem. Diskuse se točila i kolem toho, zda je zapotřebí novela daňového řádu nebo zda dostačuje změna metodiky finanční správy v intencích stanovených příslušnými judikáty Nejvyššího správního soudu. Jeho předseda Josef Baxa doporučil v této věci spíše legislativní zdrženlivost. Jak dodal Baxa, pozornost je nutné věnovat i otázce co nejrychlejšího stanovení daně, která je takto zajištěna. Na to pak navazují i úvahy o zrychlení projednávání před správními soudy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).