Hlavní navigace

Průzkum: Česko ve zkrácených úvazcích kulhá

6. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přehledovou zprávu o věkové diverzitě a diskriminaci v České republice vypracovala Klára Cozlová v rámci projektu P.E.O.P.L.E., který zkoumá věkovou diskriminaci v mezinárodním kontextu. Autorka se zabývala například tématem zaměstnanosti lidí ze skupiny 55+. Česká republika je podle zjištění studie v Evropské unii zemí s nadprůměrnou zaměstnaností. Ve věkové skupině 60 až 64 let je však v Česku zaměstnanost 25procentní oproti evropskému 30procentnímu průměru. Žen je v této věkové skupině zaměstnaných jen 14,6 procenta, oproti evropským 22,5 procentům. Ekonomicky aktivních lidí ve věku nad 65 let je dnes podle statistik v Česku jen kolem 4 procent.

Vedle nezaměstnanosti osob nad 55 let, je tématem studie také to, v jakých profesích tito lidé nejčastěji pracují. Jsou to zpracovatelský průmysl, doprava a skladování, pohostinství, ubytování, maloobchod a velkoobchod, pracují však také často ve státní správě, v oblasti vědy a techniky, ve vzdělávání nebo zdravotní péči.

Autorku zajímala i práce na částečný úvazek. Konstatuje přitom, že je v Česku oproti EU výrazně menší podíl lidí, kteří na částečný úvazek pracují. Mezi muži jsou to jen 2,8 procenta (oproti 8,3 procentům v EU), mezi ženami pak 9,1 procenta, což je čtvrtý nejnižší podíl, oproti evropskému průměru 31,2 procenta.

Klára Cozlová uvádí, že se v Česku přímá diskriminace na základě věku nepotvrdila. Chybí totiž příklady úspěšných soudních sporů. Poukazuje nicméně na skrytou diskriminaci zaměstnanců, především při náboru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).