Hlavní navigace

Průzkum: Deset procent podnikatelů poskytlo úplatek

3. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Výhoda za úplatek. Takovou nabídku již někdy slyšela více jak polovina podnikatelů. Zároveň si ale myslí, že lze v Česku podnikat i bez korupce.

Pověst podnikatelů se u veřejnosti zlepšuje. Zjistil to průzkum společnosti g82 pro Ernst & Young. Svůj vztah k podnikatelům označila za pozitivní nadpoloviční většina dotázaných. Oceňují přitom především odpovědnost podnikatelů, tvorbu pracovních míst a jejich kladný vliv na životní úroveň.

Výsledky naznačují, že kladnější postoj veřejnosti vůči podnikatelům je důsledkem změny jejich chování. Dlouhodobý vnější tlak v podobě větší konkurence a sebevědomějších zákazníků přispívá podle veřejnosti k eliminaci negativních jevů, a tím i k větší prestiži podnikatelů, uvádí k výsledkům výzkumu Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

Žádost o úplatek si podnikatelé nechají pro sebe

Zároveň ale také roste počet lidí, kteří si myslí, že vláda svými nařízeními podporuje korupci v Česku. Nevím, zda je horší to, že po zhruba polovině podnikatelů byl požadován úplatek, nebo to, že téměř nikdo z nich nenahlásil nekalé jednání policii či jiným státním orgánům, dodává Souček k výsledkům průzkumu, které se dotýkají problematiky korupce. Z průzkumu totiž vyplynulo, že více jak polovina podnikatelů někdy dostala možnost získat výhodu výměnou za poskytnutý úplatek. Šedesát procent z nich na to nijak nereagovalo, deset procent dotázaných uvedlo, že úplatek skutečně poskytli. Úplatky jsou přitom aktuální jak na úřadech a ve státních institucích, tak v soukromých firmách. Zároveň ale také oproti loňskému roku vzrostl počet respondentů, kteří věří, že podnikat se v Česku dá i bez korupce.

Čtěte také: Může se firma bránit proti pomluvám na internetu?

Byrokracie a daně brzdí podnikání

Dvě třetiny z dotázaných se dále domnívají, že byrokratická zátěž, jež na podnikatele doléhá, je příliš velká a stát málo podporuje malé a střední podnikání. Byrokracii spolu s daňovou zátěží a nerovnými podmínkami pro podnikání dotázaní označují za největší překážku podnikání v Česku. Zatímco veřejnost se domnívá, že je start podnikání snadný, podnikatelé s tím nesouhlasí.

Čtěte také: 5 důvodů, proč se živit podnikáním

Více času, větší obavy

V průzkumu se v neposlední řadě ukázalo, že se mění životní styl podnikatelů. Mají totiž více volného času a méně stresu z přepracovanosti. Na druhou stranu však také vzrostly obavy o budoucnost jejich byznysu. Jak však před časem zjistil server Podnikatel.cz u významných českých podnikatelů, pracují běžně přes deset hodin denně a volné víkendy mají jen výjimečně. Jsem majitel společnosti. Znamená to, že i když „odpočívám“, tak nemám šanci odpočívat, z hlavy to nelze vyhnat. To je prostě existenciální firemní a osobní stres, kterého se bez totálního řešení (prodej firmy) nelze zbavit, řekl dokonce serveru Podnikatel.cz Tomáš Březina, majitel společnosti BEST.

MM_socky3

Čtěte také: Kdy vstávají a kolik hodin denně pracují Okamura, Pilný, Sidovský a spol.?

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).