Hlavní navigace

Průzkum: Podnikoví právníci se ptají, jestli nepoškodí soudní spor dobré jméno firmy

8. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikoví právníci se nejvíce obávají sporů ve Spojených státech, v Číně a Rusku, vyplývá z průzkumu advokátní kanceláře Lovells mezi 180 podnikovými právníky z velkých evropských společností ve Francii, Itálii, Německu, Nizozemí a ve Velké Británii.

Spory s regulatorními orgány jsou novou obávanou oblastí. Nedostatek zkušeností působí při mezinárodních sporech největší problémy. Pokud se firmy rozhodují, jestli se soudit nebo spor urovnat mimosoudně, zvažují hlavně možnost poškození dobrého jména společnosti. Tak se dají shrnout základní poznatky, které průzkum přinesl.

" Zatímco se podnikoví právníci poměrně hladce vypořádávají s vedením sporů ve vlastní zemi, velké starosti jim působí spory, kterým musejí čelit v jiných zemích, zejména pokud se tamější právní systém zásadně liší od systému domovské země," tvrdí například Lawson Caisley, partner advokátní kanceláře Lovells.

Za poslední tři roky také výrazně roste zájem o využití alternativního řešení sporů, jako je třeba arbitráž nebo mediace.

" Podle našich zkušeností narůstá počet mezinárodních sporů i v České republice. Nejčastěji se jedná o spory z obchodních smluv, které mezi sebou uzavřely český a zahraniční subjekt. Stále více jsou využívány alternativní způsoby řešení sporů, zejména pak arbitráž, která je v porovnání s řízením před soudy kratší. Významnou roli hraje také skutečnost, že arbitrážní spory nejsou projednávány veřejně a bližší informace o případu nejsou veřejnosti a zejména médiím k dispozici," popisuje situaci v České republice, která nebyla do studie zahrnuta, Miroslav Dubovský, vedoucí partner advokátní kanceláře Lovells v Praze a rozhodce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).