Hlavní navigace

Průzkum zjistil, jaké mají vysokoškoláci představy o zaměstnání

7. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro české studenty s ekonomickým zaměřením jsou v budoucím povolání důležitější milí kolegové než benefity. A možnost vyzkoušet si před nástupem běžný pracovní den hodnotí studenti výše než rozumnou pracovní dobu. Zjistila to ve svém výzkumu společnost KPMG Česká republika. Do výzkumu se zapojilo 550 studentů z osmi ekonomicky zaměřených vysokých škol v Praze, Brně, Liberci a Ostravě.

Předmětem výzkumu byly požadavky českých studentů na budoucí zaměstnavatele a kritéria, podle kterých si zaměstnání vybírají. Průzkum měl také odhalit, jestli jsou pro dnešní studenty a budoucí zaměstnance důležitější benefity a velký plat nebo možnost profesního růstu. A zda upřednostňují příjemné pracovní prostředí nebo například získání služebního automobilu.

Pokud se vysokoškoláci rozhodují, do jaké firmy nastoupí, je pro ně nejdůležitější kolektiv a zajímavá náplň práce, ukázalo se v průzkumu. V orientaci mezi firmami a obory jim mohou pomoci exkurze ve firmách nebo speciální workshopy, které studentům umožňují proniknout do praxe konkrétní společnosti.

Výzkum se zaměřil také na práci vysokoškoláků při studiu. Jen každý desátý student pracuje proto, aby získal zkušenosti. Hlavním motivem studentské práce jsou peníze. Mezi studenty, kteří hledají uplatnění ve svém oboru, jsou oblíbené také odborné stáže.

Novým zaměstnavatelům mohou studenti většinou nabídnout své zkušenosti, znalosti a schopnosti. Ale překvapivě jen každý čtrnáctý vysokoškolák je ochotný se v zaměstnání dále učit. Benefity a bonusy však už nejeden student považuje za samozřejmost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).