Hlavní navigace

První nespolehliví plátci daně budou označeni už během tohoto týdne

22. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.SXC.hu
K označení prvních nespolehlivých plátců DPH dojde už za pár dnů. Celkově by jich mohly být desítky tisíc.

registru plátců daně z přidané hodnoty dosud není žádná firma označena jako nespolehlivý plátce. Generální finanční ředitelství ale očekává, že k označení prvních plátců DPH jako nespolehlivých dojde už v průběhu tohoto týdne, nejpozději do konce dubna.

Na „černé listině“ neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na dani z přidané hodnoty více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň půl milionu korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Nespolehlivým plátcem je ten, kdo nesplní tyto povinnosti: 

  • povinnost podat daňové tvrzení
  • povinnost uhradit daň
  • povinnost součinnosti se správcem daně při daňové kontrole nebo při ověřování skutečností uvedených v daňovém tvrzení či registračních údajích
Ilustrační obrázek
Autor: www.SXC.hu

První nespolehliví plátci daně by se na seznamu měli objevit během několika málo dnů.

Podle předběžné analýzy by mohlo být jako nespolehlivý plátce označeno až 28 000 subjektů. Ministerstvo financí odvodilo toto číslo z údajů, kolika plátcům byla zrušena registrace z moci úřední z důvodu neplnění povinností a kteří se zaregistrovali jako plátci DPH do jednoho roku po zrušení registrace a vykazují i nadále znaky rizikovosti. Dále jsou v odhadu zahrnuty údaje o subjektech, které už naplňují podmínky pro zrušení registrace z moci úřední z důvodu neplnění povinnosti a další subjekty, které splňují dle kvalifikovaného odhadu znaky vysoce rizikových subjektů.

Hlídejte si, s kým obchodujete

Takzvané ručení za daň za nespolehlivého plátce funguje od 1. dubna v souvislosti s novelou zákona o dani z přidané hodnoty, která vstoupila v platnost 1. 1. 2013. Jestliže firma získá status nespolehlivého plátce, nebude moci využít možnost změny délky zdaňovacího období a jejím zdaňovacím obdobím se nově stanou kalendářní měsíce. Firma, která bude označena jako nespolehlivý plátce, se bude moci do 15 dnů proti rozhodnutí správce daně odvolat. Odvolání proti rozhodnutí bude mít navíc odkladný účinek. Jestliže bude firma jeden rok plnit své povinnosti podle platné legislativy, může požádat o vymazání ze seznamu nespolehlivých plátců.

Institut nespolehlivého plátce se ale netýká jen podnikatelů, kteří se ocitnou na černé listině, ale také firem, které se rozhodnou s nespolehlivými plátci obchodovat. Status nespolehlivého plátce totiž upřesňuje společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat s firmou, která bude v okamžiku uskutečnění plnění uvedena jako nespolehlivý plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od takového plátce přijme. V databázi by teď měla každá firma kontrolovat, zda se u jejich dodavatelů v kolonce „nespolehlivý plátce“ neobjevilo „ano“.

Stejné ručení se mělo vztahovat i na platby na jiný než finanční správou zveřejněný účet. Generální finanční ředitelství ovšem nebude do konce září uplatňováno ručení za DPH u plateb na jiný, než zveřejněný účet. Ministerstvo chystá kvůli nedomyšlenosti opatření novelu zákona.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).