Hlavní navigace

Pšenice není jenom surovina

24. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Využití pšenice se nemusí omezovat pouze na zemědělskou a potravinářskou výrobu. Je to komodita, do které je možnost investovat.

Na pěstování pšenice se nejvíce zaměřuje Evropská unie, Čína, USA a Rusko. Zde se také často tato komodita nejvíce spotřebovává na výkrm hospodářských zvířat, produkci biopaliv či výrobu potravin. Cenu této komodity ovlivňuje každoroční vývoj počasí, jež má přímý vliv na velikost úrody. Tento faktor se však velmi težce odhaduje dopředu. Země, jež pšenici pěstují se snaží produkci průběžně zvyšovat vyšším osevem či využitím hnojiv a chemických prostředků. Důvody jsou prosté. Počet obyvatel Země neustále stoupá a stále více lidí si díky rostoucím příjmům mohou dovolit zvyšovat svou spotřebu.

CHP21_temata tip

Díky tomu, že náklady na pěstování se neustále zvyšují, se stává investování do této komodity stále zajímavější. Vložení peněžních prostředků však nemusí být slibné pouze z dlouhodobého hlediska, neboť během roku se cena pšenic mění. V období výsadby cena roste. Obsahuje rizikovou přirážku, jelikož je v té době ještě nemožné odhadnout velikost sklizně. To se změní počátkem léta, kdy už se dá zhruba odhadnout. Cena tak klesá, neboť budoudnost investice již není tak nejistá. Zlevňuje se zhruba do konce sklizně, uvádí ČTK.

Ve skutečnosti se však neobchoduje přímo se surovinou, ale prostřednictvím kontraktu, který má vydělat na očekávaném růstu ceny. S pšenicí obchodují i zemědělci, kteří si tak zajišťují prodej vlstní produkce za předem sjednanou cenu, tedy jako ochranu před poklesem ceny komodity. Kontrakty, přes které se pšenice obchoduje se nazývají terminovany-obchod-futures či nákupní opce. Futures umožňují dohodu s prodávajícím na dodání určitého množství k budoucímu datu. Ve stanovený den pak vzniká odběrateli povinnost pšenici koupit a prodávajícímu ji prodat. Odběratel pak před tímto termínem kontrakt prodá na burze osobě, která má o skutečnou koupi komodity opravdový zájem. Nákupní opce se liší pouze tím, že ve sjednaný okamžik nákup nemusíte realizovat, vlastníte pouze předkupní právo.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).