Hlavní navigace

Řada měst výrazně zvýší daň z nemovitosti. Máme jejich přehled

4. 10. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Po dvouleté pauze začínají obce opět zvyšovat daň z nemovitostí, a není jich málo. V některých částech dokonce až několikrát více než letos. Čtěte přesná čísla.

Od příštího roku si budou muset Češi kvůli vyšším daním sáhnout hlouběji do peněženky. Nejde však zdaleka jen o tolik diskutovanou daň z přidané hodnoty. Řada obyvatel si rovněž připlatí na dani z nemovitostí. Mnoho obcí se totiž na poslední chvíli rozhodlo zahýbat s koeficienty, které se pro výpočet daně používají. Většinou tak využily zvýšení místního koeficientu, který zavedla od roce 2009 Topolánkova vláda. Zatímco někde dojde „jen“ k dvojnásobnému navýšení, jinde lidem vzroste daň až čtyřikrát. Aby toho nebylo málo, tak Miroslav Kalousek potvrdil svůj dlouhodobý záměr, aby se do budoucna odvozovala daň z nemovitosti podle ceny pozemku a atraktivity lokality. Čtěte více: Komplexní návod, jak na daň z nemovitostí v roce 2011

Místní koeficient obce využívají od roku 2009

Od roku 2009 mohou obce u daně z nemovitostí stanovit vlastní místní koeficient, kterým mohou daň až několikanásobně navýšit. Tuto změnu přinesl obcím zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, který prosadila v roce 2007 Topolánkova vláda (261/2007 Sb). Hned v roce 2009 využila možnost stanovení místního koeficientu zhruba třetina obcí. Z krajských měst vyhlásila místní koeficient necelá polovina. Stalo se tak například v Hradci Králové a Ústí nad Labem, kde stanovila zastupitelstva koeficient na číslo tři. V Pardubicích, Jihlavě, Liberci nebo Karlových Varech schválili místní koeficient dva. Z menších měst určili místní koeficient už v roce 2009 třeba v Táboře, Strakonicích, Jindřichově Hradci, Tišnově, Chebu či v Benešově u Prahy.

O rok později, v roce 2010, obce ke zvyšování místního koeficientu většinou nesáhly, z větších měst narostl pouze v Olomouci a v Rychnově nad Kněžnou. Naopak řada měst své místní koeficienty snížila (například Kutná Hora, Český Krumlov, Ústí nad Labem, Teplice). Důvod k radosti to však většinou nebyl, jelikož na začátku roku též nabyl účinnosti Janotův balíček, který ve většině případů zdvojnásobil sazbu z daně nemovitostí. Ke zvyšování místního koeficientu nedošlo u naprosté většiny obcí ani v letošním roce a daň z nemovitostí tak zpravidla zůstala na úrovni roku 2010. Čtěte více: O kolik si kvůli vyšším daním sáhneme hlouběji do kapsy?

Jak se určuje daň z nemovitostí?

Daň z nemovitostí se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb. Obě části daně z nemovitostí mají své sazby, které se odvíjí od charakteru nemovitosti. Daň se poté ještě násobí koeficientem, který je stanoven dle velikosti obce a případně místním koeficientem, který si obce mohou samy určit. V některých případech se daň ještě násobí dalším koeficientem 2 nebo 1,5.

Daň z nemovitostí zvýšilo hodně měst

Po dvouletém oddychu se však letos obce opět rozhoupaly a řada z nich se kvůli potřebě navýšení příjmů rozhodla daň z nemovitostí, respektive koeficienty pro její výpočet, pro rok 2012 zvýšit. Jedná se například o města Beroun, Liberec, Mladá Boleslav, Chrudim, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm, Bohumín, Znojmo, Olomouc, Uherské Hradiště, Rychnov nad Kněžnou, Frýdek – Místek, Havlíčkův Brod, Kolín nebo Kutnou Horu. Obce zvyšovaly daň především za pomoci místního koeficientu, který může činit od jedné do pěti. V některých případech si obce „vypomohly“ i nárůstem základního koeficientu, který vychází z počtu obyvatel. Obce ho však mohou podle zákona o dani z nemovitostí zvýšit o jednu kategorii nebo snížit o jednu až tři kategorie v členění koeficientů, což některé z nich využily. Například v Praze je pak tento koeficient již delší dobu stanoven na číslu 5.

Koeficienty pro daň z pozemků a staveb

  • 1,0 v obcích do 1 000 obyvatel
  • 1,4 v obcích nad 1 000 obyvatel do 6 000 obyvatel
  • 1,6 v obcích nad 6 000 obyvatel do 10 000 obyvatel
  • 2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel
  • 2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel
  • 3,5 v obcích nad 50 000 obyvatel a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech
  • 4,5 v Praze (v Praze může být stanoven až na 5,0);

Změny základního koeficientu využili třeba zastupitelé ve Frýdku-Místku, kde se rozhodli stanovit pro katastrální území Frýdek a Místek jednotný koeficient 3,5. Ještě letos zde platí koeficient 3,5 jen pro centrum města. Kombinaci nárůstu základního koeficientu i místního koeficientu prosadili třeba v Liberci, kde kromě Vratislavic nad Nisou sjednotili základní koeficient na úrovni 3,5 pro všechny části a k tomu zavedli místní koeficient ve výši 2. Některým obyvatelům z okrajových částí Liberce se tak daň zvýší více než čtyřikrát. Liberec si od vyšší daně z nemovitostí slibuje 60 milionů korun navíc. Stahujte tabulku místních koeficientů pro rok 2011.

Navýšení „pouze“ místního koeficientu zvolili v Bohumíně, který bude od příštího roku činit 2. Podle výpočtů to rozpočtu města vynese navíc 12 milionů korun. Vedení Bohumína ale slibuje, že peníze občanům vrátí v jiné podobě. Získané prostředky od vlastníků domů investujeme opět do městských částí, na kanalizaci a protipovodňová opatření. Prostředky od podniků pak do dopravy a životního prostředí, protože právě tyto oblasti firmy nejvíce zatěžují, uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Podobně hovoří v Rožnově pod Radhoštěm, kde zastupitelstvo rovněž odsouhlasilo zavedení místního koeficientu 2. Očekává se, že díky vyšší dani z nemovitostí připluje do rožnovského rozpočtu 7 milionů korun. Právě tento příjem bude účelově vázán na budování nových investic formou zřízení Fondu pro rozvoj technické infrastruktury města. Navýšení tedy v žádném případě není snahou rozpustit navíc vybrané peníze v městském rozpočtu například na provoz, doplnila starostka Rožnova Markéta Blinková. Čtěte také: Co se změnilo v roce 2011 u daně z nemovitostí?

Nové přiznání podávat nemusíte

Pokud patříte mezi obyvatele, kterým příští rok stoupne kvůli zvyšování koeficientů daň z nemovitostí, nemusíte se obávat, že byste kvůli tomu museli podávat nové přiznání k dani z nemovitostí. Jestliže u vás došlo pouze ke změně koeficientů, přiznání znova vyplňovat již nemusí. Jak vysvětlila pro server Podnikatel.cz Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství ČR, výši nově vyměřené daně sdělí správce daně poplatníkovi rozhodnutím, jímž je platební výměr nebo hromadný předpisný seznam.

Dobu a místo zpřístupnění hromadného předpisného seznamu k nahlédnutí vyhlásí správce daně veřejnou vyhláškou, kterou zveřejní na své úřední desce a na elektronické úřední desce, přístupné rovněž z internetových stránek České daňové správy. Složenku pro úhradu daně z nemovitostí, na jejíž alonži jsou informace o výši daně a stavu osobního daňového účtu, obdrží poplatníci nejen v popsaných případech, ale i tehdy, jestliže oproti předchozímu roku nedošlo ke změně výše daně, upřesnila serveru Podnikatel.cz Musilová. Čtěte také: Nemovitosti k podnikání budou platit poloviční daň, umožnila to nenápadná novela

Cenové mapy až od roku 2014

V souvislosti s výpočtem daně z nemovitostí proběhla včera médii zpráva, že ministerstvo financí by rádo od roku 2014 zvýšilo tuto daň v závislosti na cenách pozemku. Podle záměru ministerstva by se města rozdělila do několika zón, kterým by jednotlivá obecní zastupitelstva mohla přiřazovat různé koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti. Jak dodal ministr financí Miroslav Kalousek pro Lidové noviny, o konkrétní podobě cenových map se debata ještě nevede.

Cloud 22 temata

Server Podnikatel.cz o tomto záměru ministerstva informoval již v lednu letošního roku. Tehdy ministerstvo financí ještě počítalo, že by mapy daňových základů měly vzniknout do roku 2013. V mapách měly být jednotlivé obce podle tehdejšího vyjádření ministerstva formálně rozčleněny do několika skupin například dle vzdálenosti od centra, hlučnosti, zasíťování nebo stavu infrastruktury. Čtěte více: Daňový bonus za dítě skončí, na kobereček míří i výdajové paušály OSVČ

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).