Hlavní navigace

Radíme, kde v daňovém přiznání uvést novinku v podobě srážkové daně

13. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Letos lze poprvé překlasifikovat srážkovou daň v přiznání na zálohu. V případě autorských honorářů však jde zároveň o možnost poslední.

Odborné poradny na serveru Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům možnost najít odpověď na jejich otázky v oblasti podnikání. Ty zajišťují fundovaní profesionálové, kteří jsou odborníky ve svém oboru.

Můj dotaz se týká srážkové daně, kterou je možné za rok 2014 poprvé uplatnit v daňovém přiznání. Domnívám se však, že formulář přiznání s touto novelou nepočítá. Proto je můj dotaz čistě praktický: Kam nebo na jaké řádky v daňovém přiznání uvést základ daně a na jakém řádku takto sraženou daň?

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Daň, která byla v průběhu roku 2014 sražena, ale poté překlasifikována na zálohu, se uvádí do ř. 87a) daňového přiznání. Musíte mít k dispozici aktuální formulář, tedy přiznání k dani z příjmů fyzických osob, vzor č. 21 (viz titulní strana přiznání vlevo dole).

Pro rok 2014 je tento postup možný ve dvou situacích:

Upozorňuji na skutečnost, že novelou zákona o daních z příjmů č. 267/2014 Sb., účinnou od 1. 1. 2015, byla možnost b) zrušena. Překlasifikace srážky na zálohu v případě autorských honorářů tedy platí poprvé a zároveň naposledy právě pro zdaňovací období 2014. Pro dohody o provedení práce bude tento postup možný i v roce 2015. Danou změnu byste našel v § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů - a tímto se vracíme k Vaší otázce a daňovému přiznání: právě odkaz na toto ustanovení obsahuje ř. 87a).

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).