Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Řádné doručení výpovědi zaměstnancům? Téměř nereálné od PF - Takže když mi chcípla koza, tak sousedovi taky? Nemělo...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 11. 2018 10:38

  PF

  Takže když mi chcípla koza, tak sousedovi taky?

  Nemělo by to být spíše obráceně? Tj. umožnit stejnou fikci doručení i pro podnikatele? Já osobně nevidím důvod, proč by se nemohla na tyto věci uplatnit fikce doručení, pokud zaměstnavatel prokazatelně (tj. aby si to i obhájil před případným soudem, pokud by zaměstnanec doručení napadl) využil všech svých možností a znalostí k doručení písemnosti svému zaměstnanci.

 • 22. 11. 2018 7:42

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Fikce doručení je brutálnímn zásahem do práv obeslaného, a jako taková by měla být použita pouze pro případy, kdy všechny jiné cesty selžou a navíc daná věc nesnese odkladu. Jenže naše ouřady prostě vrazí papír do obálky s modrým pruhem, počkají dva týdny a je doručeno, aniž by hnuly prstem. Tohle by se opravdu mělo zrušit.

 • 22. 11. 2018 21:56

  PF

  A můžete aspoň nastínit, jak byste si to představoval bez fikce doručení?
  Vy si evidujete u úřadů adresu, kde byste měl být kontaktní. Pokud se třeba často stěhujete a nechcete měnit adresu v OP, tak si můžete zařídit DS.
  To si má každý úřad najmout detektivy, kteří budou pátrat kde jste?
  Takže když přepíšu svůj pozemek na bezdomovce, tak soused si nepostaví ani kůlničku, protože bezďákovi nikdy nedoručí dopis, aby se mohl vyjádřit ke stavbě?
  On se každý ohání právy, ale všichni máme i nějaké ty povinnosti. Třeba být kontaktní ze strany úřadů. Pokud nechci být kontaktní, tak následky si přece musím nést já sám a ne ostatní.
  Jinak fikce doručení lze také zrušit, to snad, předpokládám, také víte...

 • 23. 11. 2018 8:15

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Jestli umíte číst, tak jste si v mém příspěvku mohl přečíst, že fikci doručení nechci zrušit, chci jen, aby se použila až jako poslední možnost. A ne jako první volba, jak se to děje na ouřadech dnes. A jsou státy, kde nic takového není a ouřady mají opravdu vlastní detektivy kteří se o vyhledání adresáta a předání obsílky do ruky starají. Jenže to je fuj fuj práce, to naši uředníci neradi.

  Rád bych byl kontaktní, ale je někde místo, kde můžu ohlásit, že jedu třeba na půl roku studovat mravence a Amazonském pralese a tedy budu půl roku nekontaktní? A že se po tu dobu nemá uplatňovat fikce doručení? Vždyť ta fikce doručení po dvou týdnech znemožňuje lidem vzdálit se z trvalého bydliště na déle než dva týdny, v postatě je to jen moderní verze nevolnictví.

  A že se dá zrušit - a dají se také zrušit a vrátit do původního stavu všechny důsledky ulatnění fikce doručení? Nedají, že, nanejvýš dostanete pět padesát odškodnění.

 • 23. 11. 2018 23:22

  PF

  A jaké jsou předchozí možnosti doručení? Úřad chce někomu poslat lejstro, na adrese, kterou eviduje v ROB nikdo zásilku nepřebírá. Co má tedy dělat dál? Že jsou státy, kde úřady mají detektivy, co se starají o vyhledání adresáta, to mě opravdu nezajímá. Protože když by stát najal tisíce detektivů, tak byste byl první, co by křičel, že bobtná státní správa a kolik to stojí peněz.

  Pokud si podrobně přečtete zákon o doručování, tak byste věděl, že pokud odjete do Amazonie, kde nemáte ani internet, abyste se mohl přihlašovat do DS, tak fikce doručení se neuplatní. Zákon vyjmenovává důvody, kdy se fikce neuplatňuje.

  Máte pravdu, pokud nastanou důsledky, které již po zneplatnění fikce nejdou vrátit, máte nárok na odškodnění. To holt k životu patří, jistotu máte akorát v daních a smrti. Pokud pojedu do Amazonie, tak buď si zřídím datovku nebo pověřím svoje nejbližší, aby mi vybírali schránku a četli dopisy od úřadů.

  Zatím jsem nečetl o případu, že by někdo chtěl být kontaktní, fikce doručení mu uškodila a neměl jinou možnost, jak si dopisy od úřadů přečíst (zřízení DS, přesměrování pošty na reálné bydliště, atd.) Dosud znám pouze případy, kdy fikce doručení se uplatňovala pouze proti lidem, kteří jsou úmyslně nekontaktní vůči úřadům.

  Vaše teoretické případy jsou sice krásné, ale v životě jsem se nimi ještě nesetkal (resp. nečetl, neviděl, neslyšel)

 • 26. 11. 2018 13:53

  Pavel (neregistrovaný) 185.24.236.---

  Jaké jsou předchozí verze doručení? Například zjistit si, jestli dotyčný není dlouhodobě v zahraničí, jestli není dva měsíce v umělém spánku na JIPce, ... K tomum všemu mají naši ouředníci tři zadele různých registrů a evidencí a ani kvůli tomu nemusí zvednout zadek ze židle. A teprve až se naprosto nezvratně prokáže, že zásilku nelze doručit, protože se adresát aktivně doručení vyhýbá, tak použit fikci doručení.

  Jak se fikce při výletu do Amazonie neuplatní, když si ouředník ani nezjistí, že jsem v Amazonii? A že to jde dodatečně zrušit, to všechny důsledky nenapraví.

  Přesměrování pošty - to je dobrá hraběcí rada. Zkusil jste to někdy? Já dvakrát, a můžu vás ubezpečit, že to nefunguje (ač je to placená služba). Pošta vytrvale doručuje na původní adresu, a když to reklamujete, tak vám jako kompenzaci prodlouží tuto službu o měsíc (tedy o měsíc déle na to kašlou). A ač nemám s datovou schránkou osobní zkušenost, tak co jsem slyšel, tak to nefunguje stejně jako ta dosílka - ouředníci stále posílají obálky, a když už DS použijou, tak to pošlou vašemu jmenovci. A že to je neplatné doručení - co je vám to platné, když nenapravitelné škody už nastaly.

 • 27. 11. 2018 0:01

  PF

  Buďte konkrétní.
  1) Jak zjistíte (z pohledu úřadu), že jste v zahraničí? Jak zjistí, že jste na JIPce (mimochodem, proti tomuhle lze fikci doručení zneplatnit, to je argument mimo mísu)
  2) Co to je "nezvratně prokáže", že nelze zásilku doručit? (to mi přijde stejně hloupé, jako kdyby chlap měl prokázat, že neznásilnil) A co v případě pasivního vyhýbání?
  3) Ano, důsledky to v případě výletu do Amazonie, při třeba zbourání černé stavby nenapraví. Kolik takovýchto případů již bylo?

  Přesměrování pošty jsem v praxi zkoušel. 2 roky (každých 6 měsíců jsem to obnovoval). Fungovalo to. Pokud ne, tak pošta nemůže vrátit doručenku (zásilka se ztratila) a tímpádem nelze uplatnit fikci doručení. (ta lze uplatnit, když zásilka je doručena a buď jí odmítnete převzít nebo při nevyzvednutí se vhodí do schránky).

  Pokud nevěříte přesměrování pošty, můžete si zařídit DS. Pak má úřad povinnost doručovat do DS a pokud pošle něco poštou a Vy si to nevyzvednete, tak nemůže uplatnit fikci doručení.

  Argument se jmenovcem je mimo. Tato chyba se mohla stát i před fikcí (pošlou dopis jmenovci a mají za to, že je doručeno) a nenapravitelné škody se mohly stát i tak.

  Mimochodem, když pořád argumentujete o nenapravitelných škodách, o kolika případech jste se dočetl/zaslechl/vi­děl, že s nimi pořád argumentujete? Ještě jsem neslyšel třeba o tom, že někomu zbourali barák na základě špatně uplatněné fikce doručení... Já jen, abyste tady neházel jen hypotetickými problémy, které v praxi prakticky nenastanou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).