Hlavní navigace

Rakousko otevře Čechům pracovní trh. Ale ne všem

30. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rakousko od Nového roku otevře svůj trh pro pracovníky, kteří pocházejí ze zemí přijatých do Evropské unie v květnu 2004, tedy včetně České republiky. Bude se to ale týkat jen těch profesí, v nichž má Rakousko nedostatek pracovních sil.

Příslušný výnos ministra hospodářství a práce Martina Bartensteina přesně vyjmenovává 50 vybraných profesí, na které se toto mírné uvolnění vztahuje. Navíc stanoví řadu dalších omezujících podmínek. Například to, že jde jen o zkušební opatření na jeden rok, jehož dopad se koncem roku 2008 zanalyzuje a teprve na základě této analýzy bude rozhodnuto o případném dalším prodloužení.

Výjimky budou platit například pro pracovníky z kovoobráběcího průmyslu, jako jsou soustružníci nebo frézaři, a dále pro svářeče, elektrikáře, zámečníky, truhláře, kuchaře nebo řezníky. Mezi vybranými profesemi jsou ale i některé vysoce kvalifikované, například oční optikové nebo strojní inženýři.

Znamená to, že na rakouský trh bude vpuštěno jen asi pět až sedm tisíc nových legálních zaměstnanců ze zahraničí. Rakouská podnikatelská sféra, která naléhá již delší dobu na rozsáhlé nebo dokonce úplné otevření trhu, označuje opatření za zcela nedostatečné.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).