Hlavní navigace

Reforma nahrává firmám, které nabízejí ready-made firmy

3. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poptávka po ready-made firmách ke konci roku stoupá. Důvodem je nová reforma veřejných financí, která bude mít pro tuto skupinu podnikatelů několik negativních dopadů.

Zájem o ready-made firmy je pokaždé ke konci každého roku vyšší. Tento rok je však poptávka po firmách na klíč výrazně silnější než v předchozích letech. V současnosti prodáváme zhruba 15 až 20 ready-made firem týdně. Největší zájem je přitom ze strany developerských firem., říká Tomáš Chrobák, ředitel firmy Společnosti Online.

Developerské firmy si nové společnosti nepořizují náhodou. V nové reformě je totiž trápí hned dva zásadní body. Prvním z nich jsou změny v pravidlech daňové uznatelnosti pro úroky z úvěrů a půjček. Od 1. ledna 2008 dochází k podstatnému omezení daňové uznatelnosti finančních nákladů z úvěrů a půjček sjednaných po tomto datu. Podle nového znění zákona o daních z příjmů si nebude možné úroky z úvěrů a půjček odečíst ze základu daně zejména v případech, kdy úhrn úvěrů a půjček přesáhne šestinásobek výše vlastního kapitálu (od roku 2009 čtyřnásobek), v případě úvěrů a půjček od spojených osob pak dokonce dvojnásobek vlastního kapitálu, zmiňuje Chrobák.

Nová pravidla ale mají určité výjimky. Neaplikují se v případech, pokud finanční náklady (úroky) nepřesáhnou v úhrnu za zdaňovací období částku 1 milionu korun, přičemž úvěr nesmí poskytovat ani zajišťovat spojená osoba. Druhou alternativou, jak se novému znění zákona vyhnout, je sjednat úvěrovou smlouvu do 31.12.2007. V těchto případech se na smlouvu budou vztahovat dosavadní liberálnější pravidla, a to bez ohledu na to, kdy se úvěr bude fakticky čerpat.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).