Registrace k dani z přidané hodnoty (DPH) je pro některé podnikatele povinná, jakmile překročí zákonem stanovený obrat. Existuje však i možnost stát se plátcem DPH dobrovolně na základě rozhodnutí daňového subjektu – tedy ještě dříve, než je podnikatel k registraci povinen.
Co se dozvíte v článku
Možnost dobrovolné registrace může být pro některé podnikatele výhodná, ale je potřeba myslet na to, že být v režimu plátce denně s sebou přináší i zákonné povinnosti. Samotný proces registrace k DPH však obnáší řadu podmínek a povinností, které musí žadatel splnit. Jaké kroky je potřeba při dobrovolné registraci učinit a jaké jsou následné výhody tohoto režimu?
Kdo se může stát dobrovolným plátcem DPH
Dobrovolným plátcem DPH se může stát jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, která uskutečňuje ekonomickou činnost, a to i v případě, že její roční obrat nepřesáhl zákonem stanovenou hranici, tedy hranici pro povinnou registraci dle § 6 zákona o DPH.
Od roku 2025 jsou v zákoně o DPH stanoveny dva limity, kdy se osoba povinná k dani stává plátcem DPH. Tuto povinnost stanovuje zákon o dani z přidané hodnoty v § 6 odst. 1 následovně: „Osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku nebo osoba registrovaná do režimu pro malé podniky pro tuzemsko je plátcem od prvního dne kalendářního roku bezprostředně následujícího po kalendářním roce, ve kterém její obrat v tuzemsku překročil částku 2 000 000 Kč.“
V zákoně je však potřeba číst ještě dále, kdy v § 6 odst. 2) je uvedeno, že „osoba podle odstavce 1) je plátcem dnem následujícím po dni překročení částky podle odstavce 1), pokud správci daně ve včas podané přihlášce k registraci sdělila, že se chce stát plátcem tímto dnem, nebo po dni, kdy její obrat v tuzemsku překročil v příslušném kalendářním roce částku 2 536 500 Kč.“
Ze zákona, a tím myšleno překročením obratu, se tak mohou osoby povinné k dani stát buď překročením hranice 2 000 000 Kč od následujícího kalendářního roku, nebo od překročení druhé hranice – 2 536 500 Kč – a to od následujícího dne.
O dobrovolnou registraci k dani z přidané hodnoty mají často zájem nově vzniklé daňové subjekty, ale také malí podnikatelé anebo malé firmy, které třeba nemají zatím vysoké příjmy, ale z nějakého důvodu je pro ně výhodný být plátcem DPH ještě před tím, než obrat překročí. Dobrovolnou registraci k DPH ovlivňuje také struktura dodavatelů a konečných odběratelů.
Výhody dobrovolné registrace
Jednou z hlavních výhod dobrovolné registrace je možnost odpočtu DPH na vstupu, tedy u přijatých zdanitelných plnění – typicky u nákupů zboží, služeb, ale také u pořízení dlouhodobého majetku, pakliže tyto transakce byly uskutečněny v souvislosti s ekonomickou činností. Být plátcem DPH potom může významně snížit náklady při rozjezdu podnikání.
Další výhodou u plátců DPH může být zajištění větší důvěryhodnosti u obchodních partnerů, kteří jsou sami plátci. V obchodních vztazích totiž plátci často preferují obchodování s jinými plátci, protože nemusejí nést daňové zatížení. Dobrovolná registrace je rovněž nezbytná pro podnikatele, kteří plánují obchodovat v rámci EU nebo poskytují služby do zahraničí, protože v těchto případech se bez daňového identifikačního čísla často neobejdou.
Nevýhody dobrovolné registrace
Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že registrací k DPH vzniká podnikateli řada nových povinností. Tak zvaní noví plátci DPH musí každý měsíc podávat daňové přiznání k DPH, a to i v případě, že žádné plnění v daném období neuskutečnili. Kromě daňového přiznání k DPH musí také podávat kontrolní hlášení.
Plátci DPH musí také vést konkrétní evidence, a uskutečněná nebo přijatá plnění následně umět prokázat. V neposlední řadě musí být připraveni na případné kontroly ze strany finančního úřadu, který si zejména v případě dobrovolných registrací často žádá rozsáhlé doklady k doložení ekonomické činnosti.
Zákon o DPH je poměrně rozsáhlým právním předpisem, a vyžaduje odbornou znalost. Je proto vhodné při posuzování daňových otázek využít služeb odborníka. Při neodborném vedení účetnictví může dojít k chybám, které mohou následně vyústit v doměření daně a udělení sankcí ze strany finančního úřadu.
Jak probíhá registrace a co vyžaduje finanční úřad
Registrace probíhá prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na portálu MOJE daně (www.mojedane.cz). Kromě základních identifikačních údajů je potřeba uvést důvody, proč o registraci žádáte. Vyplnění formuláře ovšem není ve většině dostačující, a proto finanční úřad požaduje doložit i další podklady. Žadatelé mohou předem vyplnit a k registračnímu formuláři přiložit tzv. přílohu k přihlášce k dani z přidané hodnoty, která je k dispozici ke stažení na webových stránkách finanční správy.
Finanční úřad zpravidla požaduje doložení důkazů o ekonomické činnosti – například uzavřené smlouvy, objednávky, faktury, doložení existence webových stránek, doložení probíhající ekonomické činnosti a další. Často také provádí telefonické nebo osobní šetření. Žadatel o registraci k DPH totiž musí být důvěryhodný.
Samotné rozhodnutí o registraci vydává úřad ve lhůtě až 30 dnů, a ne vždy žádost automaticky schválí. Zejména u dobrovolných plátců je schválení vždy na posouzení správce daně.
Kdy se registrace vyplatí a kdy ji zvážit
Dobrovolná registrace se nejčastěji vyplatí podnikatelům, kteří plánují větší vstupní investice a chtějí si uplatnit odpočet DPH, nebo těm, kteří obchodují s plátci DPH a chtějí se vyhnout přirážce 21 %, kterou by jinak jejich odběratelé nemohli uplatnit.
Naopak podnikatelé, kteří prodávají konečnému spotřebiteli (např. B2C e-shopy), si často registrací k dani z přidané hodnoty zbytečně zdraží své služby nebo zboží.
Zda se dobrovolná registrace k DPH vyplatí, záleží na každém konkrétním případu a struktuře partnerů – proto je rozumné celou záležitost vždy konzultovat s účetním nebo daňovým poradcem, ideálně ještě před započetím procesu registrace k dani z přidané hodnoty.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí