Hlavní navigace

Rekordní není jen počet nezaměstnaných, ale i touha lidí po práci

8. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Počet nezaměstnaných překonal v lednu rekordy. O jedno místo se v současnosti pere 17,3 uchazečů o práci. Neroste ale jen počet nezaměstnaných.

Počet uchazečů o zaměstnání dosáhl na konci ledna podle ministerstva práce a sociálních věcí 585 809, což je nejvíce v české historii. Od prosince 2012 přibylo na úřadech práce 41 tisíc nezaměstnaných, oproti loňskému lednu se dokonce jedná o více než 50tisícový nárůst. Zatímco se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil o 7,4 %, množství volných pracovních míst pokleslo o 3,1 %. Celkem úřady práce registrují 33 794 pracovních míst. Na jedno pracovní místo tak v současnosti připadá 17,3 uchazeče, což je osmkrát více než před necelými pěti lety. V dubnu 2008 evidovaly úřady práce 152 267 pracovních míst a o jedno pracovní místo se tak ucházeli necelí dva uchazeči.

Co se týká míry nezaměstnanosti (nově pojmenované jako podíl nezaměstnaných osob), ta se snížila z prosincových 9,4 % na 8 %. Jedná se však o důsledek nové metodiky výpočtu nezaměstnanosti. Kdyby se pro lednová data použila stará metoda použitá v prosinci, překonala by míra nezaměstnanosti hranici 10 %. Změna metodologie výpočtu míry nezaměstnanosti celková čísla opticky snížila, nemůže však zastřít, že nová místa na trhu stále nevznikají. Očekávám, že nezaměstnanost poroste až do jara, kdy začnou sezónní práce, uvedl Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů společnosti PwC Česká republika.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných vykázaly okresy Bruntál (14,0 %), Most (13,4 %), Jeseník (13,3 %) a Znojmo (12,1 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných naopak mají v okresech Praha-východ (3,3 %), Praha-západ (3,7 %), Praha (4,4 %) a Mladá Boleslav (4,6 %).

Aktivita uchazečů o práci atakuje rovněž maxima

Nejen počet nezaměstnaných ale překonává historické mezníky. Také poptávka lidí po práci dosáhla v lednu takřka rekordních hodnot. Vyplývá to ze statistik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz. Právě na serveru Jobs.cz zaslali uchazeči o práci v letošním lednu celkem 623 tisíc reakcí na vystavené pozice. Oproti prosinci tak aktivita lidí hledajících práci vzrostla o 83,8 %. V meziročním srovnání s loňském lednem se jednalo o 2,8% nárůst.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Na tuzemském pracovním trhu se počátek roku nesl především ve znamení výrazně zvýšené aktivity uchazečů o práci, což zcela odpovídá kulminující míře nezaměstnanosti. Změnu oproti dosavadnímu trendu by mohly přinést první jarní měsíce, kdy firmy zahájí nábory v souvislosti se sezonními pracemi, doplnil Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz. 

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).