Hlavní navigace

Rekordní počet Čechů bez práce. Odborníci tvrdí, že to nejhorší máme za sebou

10. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK
Nezaměstnanost dosáhla smutného rekordu. Bez místa je 630 000 Čechů. V následujících měsících by se ale situace měla zlepšit, alespoň v to věří analytici trhu.

Bez místa je 630 000 Čechů. Je to vůbec nejvyšší číslo v historii. Od začátku roku přišlo o práci dalších 43 500 lidí a míra nezaměstnanosti se v porovnání s prosincem zvedla o čtyři desetiny na aktuálních 8,6 %. Informaci zveřejnil Úřad práce ČR. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 614 870 těch, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání.

O celou čtvrtinu víc nezaměstnaných než v předchozím měsíci je v okrese Jeseník, který tak drží smutný rekord v nárůstu lidí na podpoře. Následují České Budějovice s nárůstem o 14,4 %, stejně jsou na tom Písek a Prachatice. Problematická situace je i na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. 

Velkou skupinou nově registrovaných uchazečů o práci jsou ti, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Do evidence přicházely ve větším počtu i osoby samostatně výdělečně činné, které ukončily podnikání. U těch ale existuje velká pravděpodobnost, že na jaře svou činnost obnoví. Navzdory mírné zimě ovlivnilo nezaměstnanost i přerušení některých sezónních prací, například ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví nebo v povrchových lomech. Vzhledem k tomu, že se jedná o činnosti, které většinou vykonávají muži, tvořili právě oni větší část nově příchozích uchazečů.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Ilustrační obrázek.

Do evidence Úřadu práce ČR se nejčastěji hlásí lidé se základním nebo středním odborným vzděláním. Dále pak mladí lidé do 25 let a uchazeči nad 55 let. Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažují administrativní pracovníci, montážní, manipulační, pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci, prodavači, číšníci, servírky či zedníci, říká Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR. Lepší zprávou je, že během ledna z evidence odešlo celkem 49 005 klientů. Někteří získali práci, těch bylo 29 573, jiní byli vyřazeni. To je o skoro 21 000 lidí více než v prosinci 2013.

Nejnižší a nejvyšší nezaměstnanost:

  • Praha-východ 3,6 %
  • Praha-západ 4,4 %
  • Mladá Boleslav 4,9 %
  • Praha 5,4 %
  • Plzeň – jih Rokycany shodně 5,8 %
  • Bruntál 15,2 %
  • Jeseník 14,6 %
  • Most 14 %
  • Ústí nad Labem 13 %
  • Karviná a Znojmo shodně 12,8 %

Nezaměstnanost sice dosáhla rekordní míry, ale výsledek není ničím překvapivý. Analytici se navíc shodují, že teď už bude lépe. Na jaře znovu začnou sezónní práce a lepší se celková ekonomická situace. Trh práce ale reaguje se zpožděním, proto se výrazně lepší čísla objeví až někdy v polovině roku. Existují známky, že má trh práce své nejhorší za sebou. Za období prosince a ledna přibylo na úřadech práce 64.000 klientů, což je pro tyto měsíce nejméně od roku 2007, upozorňuje Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank. Lednový růst nezaměstnanosti není překvapením. Někteří zaměstnanci měli smlouvy ke konci roku a ne všem se podařilo najít v novém roce novou práci. Firmy sice vnímají postupné hospodářské oživení, ale trh práce reaguje tradičně se zpožděním a nová místa tak zatím nevznikají. Na druhou stranu firmy mají ale problém obsadit řadu klíčových pozic. Pokud si nevychovaly vlastní specialisty či manažery, v současné nejisté době je poměrně obtížné takové odborníky přesvědčit, aby změnili místo, komentuje Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

Zaměstnavatelé mají aktuálně největší zájem o strážné, seřizovače CNC strojů a obsluhu obráběcích strojů, soustružníky, frézaře, svářeče, kovodělné dělníky, uklízeče, pomocné pracovníky ve výrobě a v gastronomii. Hledají také kvalitní obchodní zástupce, prodavače, řidiče nákladních automobilů, zedníky či zámečníky. V menší míře jsou v nabídce volná pracovní místa i v administrativě nebo školství.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).