Hlavní navigace

Názor k článku Rekordní pokuta u #EET, podnikatel musí zaplatit 270 tisíc Kč za falešné účtenky od bluemoon - Na jednom starším serveru byl problém s časy...

  • 14. 7. 2018 19:50

    bluemoon (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

    Na jednom starším serveru byl problém s časy přijetí tržby. Na serveru se totiž čas rozchází za den i o půl minuty, což mohlo být starou baterií na desce. Protože jsem modul doprogramovávala, nikde v dokumentaci MFČR neuvádělo, že časy přijetí FIK musí být absolutně přesné, jinak sice tržbu odešlete, ale zákazníkovi dáte neplatný FIK, který do účtenkovky nikdy nezaregistruje. A víte co? V kontrolním seznamu po přihlášení si ověříte, že platby odešly, ale co s těmi neplatnými FIKy, když se systém rozejde až o minutu? A to ani nemusí být o minutu, protože zákazníkovi prodáte zboží v 9:40:45 a čas máte 9:41:00 a to už je jiný čas platný pro jiný FIK. Plus ani neberu v potaz nějakou nanic odezvu při slabé wifi někde v obchodním centru. Zjistili jsme to až po necelém roce, kdy si stěžovali zákazníci a helpdesk MFČR stál za velký kulový, nedokázali nám odpovědět na otázku, proč tam ty tržby mají, ale zákazníci nemohou FIKy zadat do účtenkovky...Na­sadila jsem pak sice NTP, ale i tak to nemusí být úplně spolehlivé obzvláště vůči nárokům, které MFČR žádá po všech povinných subjektech.

    Na výše uvedeném příkladu lze snadno dovodit, že neplatné FIKy mohou být jen za podmínek špatného času i více jak v 50%. Jenomže to nikdo nemá možnost finančáku nikdy prokázat, protože jsou šifrovací klíče pro generování FIKů neveřejné.

    Že by někdo naprogramoval software, aby jednu polovinu odeslal OK a druhou polovinu byly FIKy chybné, to se mi ani věřit nechce.