Hlavní navigace

Rekordní propad průmyslu eurozóny. Co bude s českým exportem?

20. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmysl v eurozóně se rekordně propadl. V lednu se meziročně snížila výroba o 17,3 %, což činí největší pokles od roku 1990, kdy se tato data sledují. Pokud jde o průmyslovou výrobu celé Evropské unie, tak ta poklesla o 16,3 %. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Takový propad průmyslové výroby je přímo katastrofální a předznamenává jak existenční problémy mnoha dalších podniků, způsobené chybějícími zakázkami, tak zároveň signalizuje, že míra nezaměstnanosti v dalších měsících i nadále poroste. Léta blahobytu jsou v této chvíli již nenávratně pryč, komentoval data statistiků Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Současně pak Petr Kužel doufá, že negativní trend by se mohl zastavit ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Pokles průmyslu má na svědomí ekonomická krize, která se šíří světem. Pokles průmyslové výroby v eurozóně se negativně promítá i v Česku, které do eurozóny směřuje více než 80 % svého exportu. Čtěte více: Udrží se česká ekonomika nad hladinou, nebo ji čeká recese?

Jsme přesvědčeni, že český export musí ve snaze minimalizovat dopady krize, velmi rychle diverzifikovat a zvýšit svůj podíl na trzích mimo Evropskou unii. Pro tuzemské podniky se dnes nabízejí obrovské obchodní možnosti zejména na asijských trzích a je třeba tuto šanci maximálně využít, k čemuž by měla přispět i opatření vlády k lepšímu přístupu podniků k exportním úvěrům, dodal Petr Kužel.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).