Hlavní navigace

Rekordní rok českých e-shopů. Otazník však visí nad tím, co s nimi udělá #EET

České e-shopy mají za sebou rekordní rok, alespoň co se tržeb týká. Jejich celková výše se přiblížila hranici 100 miliard korun.
Daniel Morávek
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která dnes data zveřejnila, by navíc tato hranice měla letos padnout. Zda se to podaří, ale závisí i na legislativních novinkách. Problémy může přinést hlavně elektronická evidence tržeb (EET), která se maloobchodu a velkoobchodu, a tedy i e-shopů, dotkne již od března letošního roku.

Tržby e-shopů vzrostly o pětinu

Loňský rok byl z hlediska tržeb tuzemských e-shopů nejúspěšnějším v historii. Příjmy online obchodů nakonec předčily očekávání a podle APEK dosáhly až 98 miliard korun, což znamená meziroční zvýšení o 21 %. Podíl e-commerce na maloobchodu v ČR pak vystoupal již na 9,5 %. Velmi povedené bylo především předvánoční období, které mělo překvapivě dva vrcholy. Opravdu hodně úspěšný byl letos týden slev v období Black Friday. Během něj dosáhly celkové obraty téměř hodnot nejexponovanějšího předvánočního týdne. V oblasti prodeje elektroniky bylo období Black Friday vůbec nejúspěšnějším v celém roce 2016, uvedl Jan Vetyška, šéf APEK.

Co se týče zboží, nejvíce na Vánoce mezi zákazníky „frčelo“ sportovní vybavení, oblečení a hračky. Celoročně největší růst pak vykázal online prodej potravin. Na internetu už jde koupit opravdu prakticky cokoli. Českým e-shopům se daří, potvrzují dlouhodobě vysoký standard služeb. Proto předpokládáme, že výrazný růst bude pokračovat také v roce 2017, komentoval Jan Vetyška, který zároveň doplnil, že v roce 2017 dojde k prolomení magické hranice 100 miliard korun.

Co udělá s e-shopy EET?

Vývoj české e-commerce ale mohou negativně ovlivnit legislativní novinky. Zatímco loňské zavedení mimosoudní řešení spotřebitelských sporů (ADR a ODR) e-shopy zvládly bez problémů, situace okolo EET zůstává komplikovaná. Většiny e-shopů se totiž dotkne druhá fáze evidenci, která odstartuje 1. března 2017. Dle stávající metodiky mají evidovat i online platby, což je technicky značně složité a v některých případech dokonce nemožné.

MMkrize_tip_Malina

V průběhu uplynulého podzimu se proto sešel výkonný ředitel APEK Jan Vetyška s ministrem financí Andrejem Babišem, aby spolu prodiskutovali možnost vyjmutí on-line plateb z evidence tržeb. Hlasování o úpravě příslušného zákona proběhne v polovině ledna. Pan ministr naše argumenty přijal za své, nicméně z tématu vyjmutí on-line plateb se stal bohužel nástroj politického boje. Stále věříme, že zákonodárci bez ohledu na stranickou příslušnost a emoce pochopí, jak je zařazení internetových plateb do EET zbytečné a současně složité, v některých případech prakticky nemožné. Především u menších obchodníků hrozí, že pokud nedojde k úpravě zákona, budou nuceni zrušit nabídku on-line plateb, upozornil na závěr Jan Vetyška.

Čtěte také: Pryč s emocemi, online platby nemají v #EET co dělat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).