Hlavní navigace

Řemeslníkům se vyplatí zůstat v malých firmách

1. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ne vždy platí, že nejlepší finanční ohodnocení je ve velkých společnostech. Například řemeslníkům se vyplatí zůstat v malých firmách.

Proč se někteří ženou za prací do skutečně velkých firem? Důvodem jsou finanční podmínky. Ze zjištění služby Platy.cz totiž vyplynulo, že průměrný plat v nejmenších firmách činí jen dvě třetiny, konkrétně 68 %, platu ve společnostech nad 1000 zaměstnanců. Obecně platí, že s rostoucí velikostí firmy roste i průměrný plat, a to i po odečtení platů managementu. Nic ale nelze paušalizovat, a proto by do velkých společností měli namířit hlavně marketingoví manažeři, vedoucí nákupu nebo konstruktéři. Některým profesím se vyplatí pracovat v menších firmách. Ty jsou výhodné například pro jeřábníky, zámečníky, cukráře nebo finanční konzultanty. V řadě případů jsou jejich platy vyšší právě v malých společnostech.

Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví, vysvětluje Zdeněk Němec, analytik služby Platy.cz. Nejde přitom jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání.


Autor: www.platy.cz

Výše průměrného platu podle velikosti firmy

Naopak ve velkých firmách jsou relativně vyšší platy především na manažerských pozicích. Zásadní roli hraje je odpovědnost za větší rozpočet nebo více regionů, případně obojí. Největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad 1000 zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat než jeho kolega ve firmě do 10 zaměstnanců. Mimo manažerských pozic se v žebříčku 15 pozic, v nichž je plat ve velkých firmách větší než v malých, objevuje například i konstruktér, hlavní účetní nebo lektor, uvedli zástupci služby Platy.cz.


Autor: www.platy.cz

Některé profese si vydělají víc v malých firmách

Například strojníci, technici a řemeslníci vydělávají přibližně stejně. Jejich plat se pohybuje okolo 125 korun na hodinu v hrubém. Vyplývá to ze srovnání platů projektu MůjPlat.cz. Pořekadlo o tom, že řemeslo má zlaté dno, tak zřejmě stále platí i z pohledu ohodnocení. Například prodavači nebo servisní pracovníci berou o pětinu méně.

A v západní Evropě vydělávají řemeslníci ještě o něco více než v Čechách. V přepočtu na paritu kupní síly v dolarech mají naši řemeslníci přibližně 10 dolarů na hodinu. Například v Německu, Holandsku a Velké Británii tak mají řemeslníci o 6 dolarů na hodinu více. V těchto zemích vydělávají řemeslníci i o něco více než úředníci, dodává ředitel pro výzkum Středoevropského institutu pro výzkum práce Martin Kahanec. Poptávka po kvalifikovaných řemeslnících je v Evropě stále poměrně velká. Jejich relativní nedostatek je důvodem, proč jejich platy převyšují v některých zemích například platy úředníků. V celosvětovém porovnání mají čeští řemeslníci podobné platy jako jejich kolegové v Jihoafrické republice nebo Argentině. Mnohem méně vydělávají řemeslníci v Mexiku nebo Indii. I v těchto zemích ale platí, že vydělávají o něco víc než úředníci.


Autor: www.platy.cz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).