Hlavní navigace

exPRESS: Resort financí přiznal, že odhad růstu přecenil

31. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ministerstvo financí nevylučuje, že česká ekonomika může podlehnout recesi. Jeho nové odhady jsou však stále optimističtější, než předpovídají analytici. Ti zatím měli na vývoj ekonomiky pohled reálnější.

Ministerstvo financí snížilo svůj odhad růstu ekonomiky, nevylučuje recesi »

Ministerstvo financí již není ve svých prognózách optimistické jako na podzim. Podle jeho aktuálních odhadů poroste ekonomika pouze o 1,4 procenta, v říjnu loňského roku přitom resort kalkuloval s růstem o 3,7 procenta. Podle ministerstva nelze vyloučit, že bychom mohli nakonec podlehnout recesi, nicméně ji přímo v rámci své predikce neuvádí. Je velmi obtížné (ne-li nemožné) odhadnout hloubku a délku trvání globální finanční a ekonomické krize, a tím i rozsah a intenzitu dopadů na českou ekonomiku, která není primárním zdrojem problémů a pouze absorbuje šoky z vnějšího okolí, uvádí ministerstvo ve svém dokumentu.

Jak dále tvrdí ministerstvo ve své prognóze, bankovní sektor je i přes postupující krizi v zahraničí na dobré úrovni. To se však nelíbí podnikatelům, kterým finanční domy omezují úvěry. Na zhoršenou dostupnost úvěrů ostatně již dříve upozorňovala i Hospodářská komora (HKČR). Jak dříve uvedl pro business server Podnikatel.cz prezident HKČR Petr Kužel, banky musí být na straně businessu. Lze možná více prověřovat každý případ a více zvažovat, jestli opravdu půjčit, ale to neznamená nepůjčit, uvedl Kužel. Podle něj je takový přístup špatný, protože podnikání bez bank si již podnikatelé v současné době nedokážou představit.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Výsledek prvního jednání ekonomické rady: zrychlené odpisy a odčitatelné položky z pojištění

Zrychlené odpisy a odčitatelné položky ze základu sociálního pojištění. To jsou hlavní nástroje, se kterými chce Národní ekonomická rada (NERV) napomoci zvýšení zaměstnanosti a posílení domácí poptávky.

Úbytek zakázek zhoršuje platební morálku podniků

Vyplývá to z průzkumu Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), který se se svými dotazy zaměřil na české firmy. Dopady krize se podle nich budou projevovat po celý letošní rok.

HKČR: Je nutné snížit energetickou závislost ČR

Hospodářská komora chce tak zabránit ohrožení koncových uživatelů, zejména podniků, nedostatkem zemního plynu v případě opakovaných výpadků v jeho dodávkách.

Finanční krize dopadla i na řetězce rychlého občerstvení

Například společnosti McDonald's se propadl zisk o 23 procent. Za poslední tři měsíce minulého roku společnost vydělala 985 miliónů USD (87 centů na akcii).

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda podpoří zemědělce dalším balíkem peněz

Vláda tak dnes splnila slib další podpory a schválila další dvě miliardy pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

Proti rozhodnutí zrušit namátkové finanční kontroly stojí ministr financí i HKČR

Finanční úřady by je podle Ústavního soudu ČR měly provádět pouze s důkazy o daňových únicích v ruce.

školení červen 22 - tip do článku

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Platit povinné ručení se vyplatí. První výzvy neplatičům budou rozeslány již v únoru

Povinnost uhradit příspěvek do garančního fondu vznikla 1.1 2009 jako kompenzace za neuhrazené povinné ručení a jejich měsíční souhrn může ve výsledku platby za povinné ručení výrazně přesáhnout.

Energetici si připíšou tučné zisky, mrazy hnaly spotřebu k maximu

Pražská energetika naměřila v polovině ledna historickou spotřebu ve výši 1 207 megawattů (MW). Jedná se o nejvyšší naměřenou hodnotu o více než pět procent.

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).