Hlavní navigace

Řetězec Albert musí upravit smlouvy ve prospěch dodavatelů

30. 8. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Antimonopolní úřad vedl správní řízení s řetězcem Albert kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Albert se následně zavázal ke změně smluv s dodavateli.

Řetězec se zavázal k úpravě svých smluv s dodavateli tak, že z nich odstraní jednostranná ustanovení v neprospěch dodavatelů. Správní řízení tak bylo zastaveno a rozhodnutí nabylo právní moci.

Albert změní smlouvy

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení se společností Albert Česká republika v polovině roku 2018 kvůli potenciálně nezákonným ustanovením v jejich standardizovaných smlouvách užívaných v letech 2016 a 2017. Ustanovení se týkala například majetkových sankcí, na jejichž základě byl dodavatel povinen v případě prodlení s plněním kupní smlouvy zaplatit odběrateli smluvní pokutu. Tyto povinnosti nebyly nijak vyváženy odpovídajícími povinnostmi či sankcemi na straně odběratele, popisuje předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad dále označil za problematický také mechanismus změn kupní ceny a nastavení slevových akcí. 

Antimonopolní úřad si v minulosti posvítil také na Kaufland. Přečtěte si o tom více v článku Aby mohli řetězci dodávat, museli využívat konkrétní účetní systém. Je to nefér

Řetězec Albert navrhl závazky spočívající ve změně některých smluv. Zaváže se v nich k novým povinnostem a výsledkem bude vyrovnaný rozsah práv a povinností na obou stranách smluvního vztahu. Smlouvy mají být upraveny do počátku roku 2020 a výhody by to mělo přinést všem dodavatelům tohoto řetězce, uzavírá Rafaj.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).