Hlavní navigace

Revoluce u dovolené. Změní se výpočet. Jak konkrétně?

29. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Na výpočet dovolené v zaměstnání se půjde jinak. Změna by měla zajistit spravedlnost pro všechny. Roli by neměl hrát počet odpracovaných dnů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá provést změny v zákoníku práce. Jak informuje deník Mladá Fronta dnes, který má k dispozici návrh ministerstva, změny se budou týkat výpočtu dovolené, ale také podmínek pro práci z domova nebo práce na dohodu. Návrh bude vládě předložen ke konci dubna. 

Dovolená podle odpracovaných dnů? Nikoli

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Aby měl zaměstnanec nárok na dovolenou za kalendářní rok (nebo její část), musí odpracovat v příslušném kalendářním roce alespoň 60 směn. Za výkon práce se přitom posuzuje také doba uvedená v § 348 zákoníku práce (doba čerpané dovolené, svátek atd.). V případě dlouhodobé nemoci se tento nárok následně krátí dle § 223 zákoníku práce.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Mohlo by vás zaujmout: Jak na dovolenou z pohledu mzdového účetnictví? Radíme v odborné poradně

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by se dovolená vypočítávala ne na základě odpracovaných dnů, ale hodin. Změna by měla zajistit spravedlivější přístup. Zpravidla se stává, že si zaměstnanec bere volno v den, kdy má dlouhou směnu. Na jiného pak vyjde dovolená v den, kdy má směnu krátkou. Oběma přitom propadne stejný počet dnů dovolené.

Současná úprava je stará 50 let a vůbec neodpovídá modernímu trendu flexibilní pracovní doby. Neumí spravedlivě spočítat různě dlouhé směny, vysvětlil pro MF Dnes ředitel odboru pracovněprávní legislativy ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka.

účto únor klímová

Čtěte také: Zaměstnanec z dovolené být odvolán může, nebude to ale zadarmo

Nové podmínky při práci z domova

V návrhu ministerstva práce se také zavádí nová pravidla pro práci z domova. Zaměstnavatel by se měl nově podílet na nákladech například za telefon, připojení k internetu, ochranný software, ale také za spotřebovanou energii. Co se týče změn u práce na dohodu, návrh zavádí stejnou ochranu pro pracující na základě této smlouvy, jako mají stálí zaměstnanci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).