Hlavní navigace

Říman: Živnostníci ušetří zhruba 125 milionů korun ročně

4. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novela živnostenského zákona, kterou v úterý podepsal prezident Václav Klaus, má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana ulehčit život zejména mladým podnikatelům. Změn je celá řada, bude jen jedna volná živnost místo dnešních 126, ruší se povinná praxe pro absolventy, zjednodušuje se formulář a další věci, uvedl na serveru iDNES.cz Martin Říman.

Ministr spočítal, že změny spojené s novelou ušetří živnostníkům 125 milionů korun ročně. Živnostenské listy budou nahrazeny výpisem z registru živností, tedy v podstatě výpisem z počítače. Podstatné je to, že za výpis zaplatíte pouze 1000 korun, i když si zaregistrujete více než jednu živnost. Dosud platíte za každou živnost tisícovku zvlášť, uvedl.

Podnikatelům se ministr snaží ulevit i jinak. Oprášil myšlenku zavedení ročních daňových prázdnin pro drobné podnikatele. Mechanismus zatím dolaďujeme. Pokud máte na mysli prázdniny v rámci investičních pobídek, tak to je jednoduché – prostě máte zisk ze kterého byste měl zaplatit daň a vy ji zaplatit nemusíte. Celý systém by mohl vypadat tak, že by vláda odpustila živnostníkům daně z příjmu za předem daný rok, řekl.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).