Hlavní navigace

Rodiče nadále mohou čerpat krizové ošetřovné. Jak je to s jarními prázdninami?

5. 2. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vzhledem k tomu, že plošné uzavření škol trvá prozatím do 14. února 2021, mohou do té doby rodiče čerpat krizové ošetřovné. Co ale jarní prázdniny?

Rodiče a jiné pečující osoby nadále mohou čerpat ošetřovnédůvodu uzavření školských a dětských zařízení. Pozor ale, u školních prázdnin je situace jiná. 

Psali jsme: Velký přehled platných podpor podnikatelů: Dnes končí další lhůta pro žádosti

Do daného období, tedy do 14. února 2021, opět zasahují školní prázdniny, a to pololetní prázdniny (29. ledna 2021) a také období jarních prázdnin (1. 2. – 5. 2. a 8. 2. – 12. 2. 2021). Za dny školních prázdnin nenáleží nárok na ošetřovné. Rodič tedy nevykazuje dny školních prázdnin jako dny péče o dítě, za které uplatňuje nárok na ošetřovné v rámci daného měsíce.

Vzhledem k tomu, že jde o prodloužení uzavření škol, jedná se tak nadále o jeden případ potřeby péče o dítě, trvající od 21. 12. 2020, kdy nadále plyne podpůrčí doba pro výplatu krizového ošetřovného za podmínek stanovených zákonem.

Podání žádosti o ošetřovné

Rodiče proto po skončení měsíce ledna standardním způsobem vyplní Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“ a předají ho zaměstnavateli. Nebudou generovat nové číslo žádosti, použijí číslo z předešlé žádosti (za prosinec).

Pokud rodiče ošetřovné za měsíc prosinec nečerpali (tj. negenerovali žádost) a poprvé žádají až za měsíc leden, vygenerují si žádost za měsíc leden včetně čísla žádosti. V žádosti o ošetřovné v části A uvedou, že školské zařízení je uzavřeno od 21. 12. a následně vyplní dny, kdy pečovali o dítě za měsíc leden. Jedná se standardně o případ trvající od 21. 12. 2020, ale jestliže nebylo v prosinci vůbec ošetřovné čerpáno, za měsíc prosinec není třeba samostatnou žádost vyplňovat.

školení-leden22-molín

Pokud by současné prodloužení uzavření škol již v únoru dále nepokračovalo, budou rodiče v žádosti o ošetřovné v části A „Prohlášení o uzavření zařízení (školy), které dítě navštěvuje“ uvádět údaj o uzavření zařízení do 14. února 2021.

Datum 14. února 2021 nemusí být konečným datem pro uzavření škol a termín uzavření se může prodloužit, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).