Hlavní navigace

Rodinné podnikání by mohlo získat definici v zákoně a v budoucnu i podporu

14. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do zákona by se mohla dostat definice rodinného podnikání. Základem pro definici je rozlišení rodinné obchodní společnosti, rodinné živnosti a rodinné farmy.

Zasazují se o to Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP).

Čtěte také: Předání rodinné firmy dětem často zkazí sami rodiče. Vyvarujte se chyb

Proč by mělo být rodinné podnikání definováno

AMSP ČR a SAMP se spojily a lobbují za to, aby se v české a slovenské legislativě objevila definice rodinného podnikání. Podle AMSP s tím prý politické strany nemají problém. Postupně jsme jednali s většinou představitelů rozhodujících politických stran a nevidíme vůči právnímu vymezení rodinných firem žádný odpor, spíše jsme diskutovali legislativní formu celého procesu. S Bohumilem Havlem, autorem zákona o obchodních korporacích (ZOK), který se na nové definici podílel, jsme se nakonec dohodli, že nejrozumnější cesta, je zanesení definice právě do ZOK, komentoval předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Podle AMSP je třeba sledovat ekonomické aktivity rodinných firem, farem nebo živností, podobně jako je tomu v jiných zemích. Potřebujeme vidět vliv na hospodářství v regionech, v konkrétních odvětvích a sledovat výkonnost tohoto segmentu s ohledem na celou řadu faktorů. Ve světě se začíná projevovat, že ekonomiky, jejichž základem je rodinné podnikání, vykazují vyšší stabilitu. Proto stojí za to v další fázi rovněž zvážit specifickou podporu tohoto segmentu, doplnila Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Čtěte také: Rodinný byznys zákazníci ocení, pro rodinné vztahy je to ale risk

Definice rodinného podnikání

Návrh definice AMSP ČR vymezující rodinné podnikání do zákona o obchodních korporacích:

(1) Rodinným podnikem je rodinná obchodní společnost, rodinná živnost, nebo rodinná farma.

(2) Rodinnou obchodní společností je obchodní společnost, jejíž podíly vlastní z nadpoloviční většiny členové jedné rodiny a alespoň jeden člen této rodiny je členem jejího statutárního orgánu. Za rodinnou obchodní společnost se považuje také obchodní společnost, jejíž podíly z nadpoloviční většiny drží nebo vlastní ve prospěch jedné rodiny fundace nebo svěřenský fond, pokud je současně alespoň jeden člen této rodiny členem statutárního orgánu fundace nebo svěřenským správcem.

(3) Rodinná živnost je živnostenským podnikáním, na kterém se svojí prací anebo majetkem podílejí nejméně dva členové rodiny a nejméně jeden z členů rodiny je držitelem živnostenského osvědčení.

(4) Rodinná farma je polnohospodářskou výrobou, na které se svojí prací anebo majetkem podílejí nejméně dva členové rodiny a nejméně jeden z členů rodiny je držitelem příslušného osvědčení.

(5) Členové rodiny pro účely tohoto zákona jsou příbuzní v přímé linii anebo sourozenci anebo manželé. Členem rodiny v rodinném podniku může být fyzická osoba ode dne, kdy dovršila 15. roku věku.

(6) Rodinnou obchodní společností může být jen obchodní společnost sídlící na území ČR. Fundací podle odstavce 2 může být jen fundace sídlící na území ČR. Svěřenským fondem podle odstavce 2 může být jen svěřenský fond zřízený podle českého práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).