Hlavní navigace

Milan Zelený: Rok 2010 bude v mnoha směrech ještě těžší

30. 12. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Rok 2009 patřil z ekonomického hlediska mezi nejhorší v české historii. Přestože příští rok hospodářství mírně poroste, důvod k oslavám to rozhodně není. Podle ekonomů totiž to nejhorší teprve přijde.

Přestože ekonomika se už v polovině tohoto roku zvedla z recese a rovněž v příštích dvanácti měsících mírně poroste, kritické chvíle Česko ještě čekají. Určitě se totiž dále zvýší nezaměstnanost a podle ekonomů se navíc rostoucí tempo zadlužování společně s absencí hospodářské strategie stává časovanou bombou.

Růst ekonomiky bude velmi křehký

Zatímco na konci předchozího roku patřilo ministerstvo financí ve svých ekonomických prognózách mezi utopistické optimisty, v odhadech na příští rok je situace přesně opačná. Ministerstvo financí se svým předpokladem růstu ekonomiky o 0,3 % se řadí jednoznačně k nejpesimistič­tějším „prorokům“. Tendence k mírnému růstu by měla být narušena pouze na počátku roku 2010, kdy by se měl projevit vliv stabilizačních opatření jednorázovým mezičtvrtletním poklesem, doplňuje ministerstvo ve své poslední Makroekonomické predikci.

Většina analytiků však odhaduje růst hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2010 někde mezi 1 až 2 %.Pro rok 2010 nyní počítáme s růstem ekonomiky 2,2 %, řekl již dříve serveru Podnikatel.cz Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING Wholesale Banking. Počítáme s růstem 1,6 %, připojil se Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria. Podobný vývoj odhadují také analytici Raiffeisenbank, kteří ve své poslední prognóze předpokládají růst ekonomiky o 1,3 %. Všichni ekonomové ale jednohlasně dodávají, že oživení ekonomiky bude pozvolné a že hospodářský růst bude velice křehkého charakteru.

Analytici totiž varují přes rostoucím tempem státního zadlužení, které se má zvyšovat i v následujících letech. Vláda totiž pro příští rok počítá s deficitem kolem 170 miliard korun, pro rok 2011 a 2012 pak dokonce se schodkem ve výši 184 miliard korun. V poměru k HDP to znamená, že v příštím roce by měl deficit státního rozpočtu dosáhnout 5,3 % HDP, v roce 2011 pak 5,2 % a v roce 2012 zhruba 5 % HDP. V příštích třech letech tak Česko zřejmě nesplní 3% maastrichtské kritérium, které je nutné pro přijetí eura. Čtěte více: S eurem počítejte nejdříve kolem roku 2018, tvrdí ekonomové.

Jak vidí vývoj v roce 2010 ekonom Milan Zelený, profesor na Fordham University v New Yorku


Rok 2009 byl z hlediska nejen české ekonomiky poměrně těžký, co vám způsobuje v tomto ohledu největší starosti, kde bylo podle vás „nejslabší“ místo české ekonomiky?

Rok 2010 bude v mnoha směrech ještě těžší. Nejslabší místa české ekonomiky jsou: politika, auto-monokultura, analytika a makroekonomie.Tyto oblasti zkreslují skutečný stav věcí a tudíž vedou k deformaci tržních vztahů a degradaci hospodářského výkonu. Čím menší je ekonomický „koláč“, tím intenzivnější jsou konfliktní boje o jeho porcování. Řešení je samozřejmě zvýšení velikosti hospodářského koláče, pomocí správných investic (ne spotřeby) a hospodářské (v ČR po celé dekády neexistující) strategie.

Jaké byste vyjmenoval pozitivní prvky ekonomického vývoje v roce 2009?

Pozitivní prvky žádné nejsou, tudíž by bylo obtížné je vyjmenovat. Osobně nevidím na české ekonomice nic pozitivního, žádné nové směry či inovace, žádné nové podnikatelské modely, prostá spotřeba opět převážila nad investicemi a podnikáním, tak jako za Klause. Struktura čs. hospodářství je monokulturní, jako když všichni „pěstujeme řepku“. Tento novodobý „kubismus“ je zcela logickým následkem tzv. transformací 90. let. Nešlo o transformace, ale o rozkradení státních majetků. Nyní již Čechům (kromě Klause) nepatří NIC. Čtěte také: Kdo to za 20 let od revoluce dotáhl dále? Češi nebo Slováci?

Jaký bude vývoj hospodářství Česka v roce 2010?

Neodvažuji se předvídat budoucnost něčeho, co je plně v cizích rukou. Když odejdou, tak pocítíme efekt „Cirkus Humberto“ – tj. cirkus již opustil městečko. Bez pevné a nepolitické hospodářské strategie nemáme šanci na dlouhodobý růst. Trh nevyřeší nic, když jej politika zadupe do prachu. Naše znalostní vybavení rychle upadá ve víru nízko-hodnotových manuálních montáží a nulových makro-skladišť.

S jakými největšími problémy se bude Česko v oblasti ekonomiky v roce 2010 potýkat?

Otázky neexistujícího českého národního kapitalismu, monokulturního hospodářství, spotřební namísto investiční strategie, zkorumpované a ne demokratické politiky, úpadku znalostního potenciálu národa, vzrůstající role KSČM, degenerace regionální politiky, ztráty napojení na globální ekonomiku, degenerace sféry MSP, absence jakékoliv ekologické zodpovědnosti a politického poddávání se vlivu Ruska zůstávají nepovšimnuty a tudíž neřešeny.

Nezaměstnanost ještě dlouho poroste

Odborníci rovněž upozorňují, že navzdory tomu, že ekonomika v roce 2010 mírně poroste, to nejhorší nás ještě čeká. Kromě narůstajícího zadlužení totiž v Česku příští rok dále stoupne i nezaměstnanost, která tvoří zpožďující se proměnnou vůči hospodářskému cyklu. Podle řady analytiků v první polovině roku 2010 překoná opět hranici 10 % (podle metodiky ministerstva práce a sociálních věcí).

Vrchol nezaměstnanosti stále očekáváme v třetím čtvrtletí příštího roku, kdy k cyklickému vrcholu nezaměstnanosti (jenž dle našeho očekávání přijde v druhém čtvrtletí roku 2010) navíc přibude další sezónní vlna absolventů škol. V létě příštího roku může míra registrované nezaměstnanosti vrcholit blízko 11 %, domnívá se Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Atak jedenáctiprocentní hranice očekává také Česká národní banka, na rozdíl od analytiků však až o rok později. Centrální bankéři počítají v příštím roce s nezaměstnaností ve výší 9,8 % a v roce 2011 s nárůstem na 10,7 %. Růst hospodářství bude příliš slabý na to, aby zvrátil negativní trend na trhu práce. Vrcholu nezaměstnanosti pravděpodobně dosáhneme uprostřed roku 2010 okolo 9,5 %, sdělil serveru Podnikatel.cz před časem Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Mezi největší pesimisty ovšem patří odboráři, kteří předpokládají nezaměstnanost až kolem 12 %. Čtěte více: Dramaticky ubývá práce, o jedno volné místo se „pere“ 14 uchazečů.

Bojíte se o své zaměstnání, nebo že zkrachujete?

Inflace vydrží na nízkých hodnotách

Opačný trend, než jakým se vydá míra nezaměstnanosti, nastane zřejmě u inflace. Už v tomto roce se díky recesi výrazně snížila a za celý letošní rok dosáhne asi 1 %. Inflační cíl si centrální banka stanovila na příštích 12 – 18 měsíců ve výši 2 %. Ministerstvo financí pak ve své predikci počítá s průměrnou mírou inflace v roce 2010 kolem 1,4 %.

Jen pozvolné oživení české ekonomiky i nadále zhoršené podmínky na trhu práce spolu s mírným nárůstem nominálních mezd budou brzdit růst cen na poptávkové straně. Na nabídkové straně budou naopak proinflačně působit očekávané rostoucí ceny ropy a pozvolný návrat světových i domácích cen potravin do růstové fáze, vysvětluje ministerstvo financí v Makroekonomické predikci.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).