Hlavní navigace

Rok 2013: Daňové změny u příspěvků na penzijní připojištění a životní pojištění

4. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
V roce 2013 se změnila limitní výše příspěvků zaměstnavatelů na penzijko a životko, které nepodléhají dani z příjmů. Změny se dotkly i příspěvků poplatníků.

Od ledna 2013 mohou zaměstnavatelé přispívat svým zaměstnancům až 30 000 korun ročně na životní pojištění nebo penzijní připojištění, aniž by z této částky platili daň z příjmů. Do konce loňského roku přitom platil limit 24 000 korun. Ročně tak mohou fyzické a právnické osoby na povinných odvodech ušetřit za každého pracovníka až 10 200 korun. Jak ale ukazují statistiky Pojišťovny České spořitelny, zaměstnavatelé přispívají svým pracovníkům průměrně 5400 korun ročně, a to navzdory tomu, že jde o daňove uznatelný náklad.

Čtěte také: Zaměstnavatelé 2013 aneb přehled změn v oblasti mzdového účetnictví

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Jak velké musí být příspěvky na penzijní připojištění, aby šly odečíst z daní?

Příspěvek, který zaměstnavatelé uhradí zaměstnancům nepodléhá rovněž zdravotnímu ani sociálnímu pojištění. Maximální výše daňově uznatelného nákladu na příspěvky na životní pojištění ale podle statistik Pojišťovny České spořitelny využívají jen 4 % zaměstnavatelů. Část zaměstnavatelů svým lidem přispívá na penzijní připojištění. Zaměstnanecký benefit čerpají častěji ženy než muži. Nejvíce výhod zaměstnaneckého programu využívají ve Středočeském kraji, tam je koncentrována celá třetina zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům na smlouvu životního pojištění přispívají, doplnil Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.

nástroje v mkt - tip

Příspěvek zaměstnavatele na smlouvu životního pojištění každého zaměstnance patří bez omezení částky do daňově uznatelných nákladů. Vklad až do hranice 30 000 korun ročně je také osvobozen od platby sociálního a zdravotního pojištění, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Pro nárok na daňové zvýhodnění musí platit tyto podmínky:

  • Pojistná smlouva je sjednána pro zákonem stanovená pojistná rizika (pojištění pro případ smrti nebo dožití, pojištění pro případ dožití) 
  • Zaměstnanec je pojistníkem i pojištěným 
  • Smlouva je uzavřena minimálně na 5 let a minimálně do roku, v jehož průběhu dosáhne pojištěný 60let věku 
  • Oprávněnou osobou dle zákona o pojistné smlouvě č. 37/2004 Sb., § 51 nesmí být zaměstnavatel

Změny v limitech nastaly i u příspěvků zaměstnanců a OSVČ (poplatníků). Poplatník může pro snížení základu daně uplatnit jako nezdanitelnou částku vlastní příspěvky na penzijní připojištění i na nové doplňkové penzijní spoření až do výše 12 000 korun. Nově si však od svých příspěvků musí odečíst částku 12 000 korun ročně (v roce 2012 se odčítalo 6 000 korun). Aby tak zaměstnanec mohl nezdanitelné částky za připojištění uplatnit, musí letos spořit více než vloni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).