Hlavní navigace

Rok 2016: Rok plný legislativních pohrom pro podnikatele

27. 12. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Během letošního roku se podnikatelů dotkla řada legislativních změn. Ve většině případů se jednalo o novinky negativního charakteru.

V první části roku šlo například o kontrolní hlášení nebo o povinné elektronické podání, v té druhé pak o omezení otevírací doby obchodů či o elektronickou evidenci tržeb (EET). Našly se ale i pozitivní změny, například zlevnilo založení nové firmy.

Změn v oblasti DPH byla celá řada

Začátek roku se nesl především v duchu změn v oblasti DPH. Od ledna začala pro všechny plátce DPH platit povinnost podávat daňové přiznání k DPH v elektronické podobě. V únoru pak přibyla plátcům kontrolní hlášení, která musí podávat prakticky všichni z nich, a to měsíčně nebo čtvrtletně. Podání musí být učiněno elektronicky, a to ve formátu požadovaném správcem daně. Vláda navíc nastavila u kontrolních hlášení poměrně přísný sankční režim, kdy podnikatelům mohla hrozit pokuta 30 tisíc Kč, přestože hlášení vyplnili správně a včas. Pokuty ale nakonec zmírnila pozdější novela zákona o DPH.

Čtěte více: Sankce u kontrolních hlášení zmírnily, další změny už však nečekejte

Původně nastavené sankce sice zůstaly v platnosti, finanční správa je ale může odpustit. Institut prominutí pokuty se týká pokut v pevné výši 10 000 Kč, 30 000 Kč a 50 000 Kč. Nejnižší pokutu ve výši 1000 Kč sice odpustit nelze, do zákona se však u této sankce doplnil institut vyloučení vzniku pokuty. V případě pokuty ve výši 1000 Kč bude tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Správce daně toto zohlední automaticky bez nutnosti podávat žádost.

Čtěte také: Kontrolní hlášení se musí změnit. Čtěte, které části Ústavní soud zrušil

Stejně jako v předchozích letech se navíc i letos rozšířil režim reverse – charge. Konkrétně se reverse-charge nově uplatňuje také u poskytnutí služby elektronických komunikací podle zákona upravujícího elektronické komunikace prostřednictvím přístupu k sítím elektronických komunikací, propojení sítí elektronických komunikací nebo na základě nákupu a prodeje těchto služeb.

Čtěte více: Připravte se na další rozšíření režimu reverse-charge, dojde k němu v říjnu

Zvýšila se minimální mzda a zrušila se výjimka pro e-tiskopisy

V oblasti daně z příjmů pak některé podnikatele mohlo potěšit zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě a také školkovného. Právě maximální možné školkovné ale vzrostlo v důsledku zvýšení minimální mzdy, což ovšem podnikatele příliš nepotěšilo. Minimální mzda navíc vzroste za několik dní opět.

Od letošního roku dále nemohou podnikatelé, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, využívat pro podání tzv. e-tiskopis. Skončila totiž roční výjimka, kterou stanovilo Generální finanční ředitelství (GFŘ). Majitelé zpřístupněných datových schránek tak mohou využít e-tiskopis jen u podání u DPH.

Čtěte také: Plátci DPH, pokud neučiníte podání v předepsané struktuře, bude neúčinné

Podnikatelům pomohlo zlevnění nových firem

1. ledna 2016 nabyla účinnosti novela zákona o účetnictví, která zavedla poměrně velké množství novinek. Firmy se díky ní například dělí na základě hodnoty aktiv, obratu a průměrného počtu zaměstnanců na mikro, malé, střední a velké. Mikro a malých společností se od letoška netýkají některé povinnosti, které dříve musely plnit.

Čtěte více: Zakládání firem zlevní, nové eseróčko vás vyjde na 5 tisíc korun

Omezila se otevírací doba obchodů

Ke změnám došlo i v oblasti začínajících podnikatelů. Díky novele zákona o soudních poplatcích, která nabyla účinnosti 7. června, zlevnilo zakládání firem, a to u notářů.

Obchodníky naopak nepotěšil nový zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Zákaz otevření se týká 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít obchody otevřeno jen do 12:00.

Čtěte více: Prezident podepsal omezení prodejní doby. Víme, kdy obchodníci musí prvně zavřít

Ve Sbírce zákonů vyšla v létě také novela zákona, která odstranila místní působnosti finančních a celních úřadů jako správců daně. Nově se zaváděla celostátní územní působnost finančních a celních úřadů pro účely provádění vyhledávací činnosti a kontrolních postupů (zejména postupu k odstranění pochybností a daňové kontroly). Pro výkon vybrané působnosti tak jsou v konkrétním případě příslušné všechny finanční, resp. celní úřady.

Čtěte více: Na firmy z Prahy může daňová kontrola odevšad, končí místní působnost berňáků

Od listopadu se pak změnila daň z nabytí nemovitých věcí. Daň z nabytí nemovitých věcí nově platí kupující a novela rovněž zrušila institut ručení za daň.

Čtěte více: Až nyní je jasno, změny u daně z nabytí nemovitostí budou platit od listopadu

V prosinci došlo hned k několika změnám

Poslední z novinek, se kterou se část podnikatelů musela letos vypořádat, se stala elektronická evidence tržeb (EET), jejíž první fáze odstartovala v prosinci. Už skoro měsíc tak musí tržby evidovat stravovací a ubytovací zařízení. V souvislosti se spuštěním EET klesla restauracím DPH z 21 na 15 % a zavedla se nová sleva na dani na zařízení na EET. Ta sice činí 5000 Kč, nemohou ji však využít všichni podnikatelé, kterých se EET týká. Druhá vlna podnikatelů (maloobchod a velkoobchod) se do EET zapojí v březnu 2017.

Čtěte také: Sleva na evidenci tržeb v sedmi otázkách a odpovědích

První den v prosinci nabyla účinnosti novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Zatímco dříve zákon vyjmenovával trestné činy, za které mohla být firma postavena před soud, nově zákon stanovil, že firmy mohou být trestně stíhány za všechny činy, kromě těch, které jsou výslovně vyloučeny.

Dne 1. prosince nabyl též účinnosti zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku. Finanční správa může nově kohokoli vyzvat k prokázání příjmu, jehož příjmy uvedené v daňových přiznáních neodpovídají nárůstu jeho jmění nebo spotřeby a zároveň rozdíl mezi jím uvedenými příjmy a nárůstem jmění přesahuje 5 milionů korun.

Čtěte více: Nejenom #EET, od prosince platí i další zákony. Připravujte si důkazy k majetku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).