Hlavní navigace

Proti rozhodnutí zrušit namátkové finanční kontroly stojí ministr financí i HKČR

28. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S rozhodnutím Ústavního soudu ČR o zrušení možnosti namátkových finančních kontrol nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek ani Hospodářská komora ČR (HKČR). Finanční úřady by je podle Ústavního soudu ČR měly provádět pouze s důkazy o daňových únicích v ruce.

Proti rozhodnutí Ústavního soudu ČR o zrušení možnosti namátkových kontrol stojí ministr financí Miroslav KalousekHKČR. Soud rozhodl, že podmínkou daňové kontroly by mělo být pouze podložené podezření, že příslušný subjekt svou daňovou povinnost nesplnil. Toto rozhodnutí je nutné vztahovat pouze na fyzické osoby, u nichž jsou typicky prováděny daňové kontroly v bytě a nikoli na osoby právnické, u nichž jakékoli narušení osobní sféry namátkovou kontrolou finančního úřadu nehrozí, uvedla HKČR s tím, že soud ve svém rozhodnutí tuto skutečnost nijak nezdůraznil. Podle komory proto hrozí, že se rozhodnutí bude vztahovat i na právnické osoby. Bylo by nešťastné, aby na základě rozhodnutí ústavního soudu byly namátkové kontroly finančních úřadů nahrazeny kontrolami na tzv. podnět; tedy aby finanční úřad nemohl bez konkrétního podezření, že podnikatel nemá daně v pořádku, kontrolu vůbec provést, uvedl prezident HKČR Petr Kužel.

Stejně nesouhlasně se vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek. Slíbil sice, že se jeho lidé budou snažit důkazy o daňových únicích získat předem, uvedl ale také, že vždy se jim to nemusí podařit. To ale nebude důvod proto kontrolu neuskutečnit.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).