Hlavní navigace

Rozhodnuto. Důchodový věk se zvyšuje neomezeně

22. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci se při včerejším hlasování nepřiklonili k pozměňovacímu návrhu k tzv. Malé důchodové reformě. Dle tohoto návrhu měl být zaveden strop zvyšování důchodového věku. Měl se zastavit na 67 letech. Novela zákona čeká na podpis prezidenta.

Důvodem neomezeného zvyšování důchodového věku jsou samozřejmě demografické změny. Novela vychází ze zvyšujícího se průměrného věku dožití. S prodlužujícím se věkem se bude prodlužovat i průměrná doba pobírání důchodu. A to by výrazně ohrozilo stabilitu důchodového systému. Důchod u mužů se bude zvyšovat současným tempem, tj. o 2 měsíce ročně. Tempo zvyšování důchodového věku u žen se výrazně zrychlí. Od ročníku narození 1956 na 6 měsíců (ze současných 4 měsíců). Jde o sjednocení důchodového věku pro muže i ženy. K tomu by mělo dojít v roce 2041 pro osoby narozené v roce 1975. Čtěte více: Kdy se zastaví prodlužování věku odchodu do důchodu?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).