Hlavní navigace

Rozjede se potírání sofwarového pirátství ve firmách

7. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru, rozjela kampaň zaměřenou na boj proti softwarovému pirátství v malých a středně velkých firmách. V polovině listopadu se BSA obrátí na management a majitele asi 15 tisíc firem po celém Česku. Ačkoli Česko patří k 20 zemím s nejnižší mírou sofwarového pirátství, je v něm užívání nelegálního softwaru značně rozšířené. Dle studie analytické společnosti IDC se u nás protiprávně využívá až 39 % softwaru. Nejčastěji zneužitými jsou operační systém Windows a sada Office.

Největší podíl na softwarovém pirátství mezi firmami je u společností s kreativním zaměřením činnosti. Patří k nim firmy zabývající se projekční činností, designem, či reklamou. Krom vědomého šíření nezakoupeného sofwaru, se rozšířil i počet případů, kdy firma nainstaluje zakoupený program na více počítačích, než na kolik má licenci. Též se vyplatí hlídat zaměstnance. Ti mnohdy pro soukromé účely stahují různé soubory z internetové sítě a zapomenou je poté smazat.

Na většina případů nelegálního užívání softwaru se přijde díky udání konkurenční firmy, či vlastního zaměstnance. Přitom hrozí vysoké peněžní tresty, případně i nepodmíněné odnětí svobody. Např. v dubnu tohoto roku byl na osm měsíců nepodmíněně odsouzen za pirátství majitel společnosti zabývající se prodejem výpočetní techniky. Rovněž mu vznikla povinnost nahradit škodu ve výši 62 tisíc korun. Rozhodl o tom okresní soud v Děčíně.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).