Hlavní navigace

Rozjíždíte svůj byznys a potřebujete poradit? Rady můžete lehce získat zadarmo

15. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelky a podnikatelé nejsou v Česku v informačním vakuu. Mnohé cenné rady pro své podnikání mohou získat zadarmo. Poskytují jim je různé organizace, podnikatelské asociace nebo státní agentury.

Podnikatel, který zvažuje vstup do podnikání, nebo se již pro něj rozhodl, případně již podniká, může získat poradenství a řadu užitečných informací zdarma. Pomineme-li tentokrát jako zdroj důležitých informací živnostenské úřady a vlastní surfování na internetu, pomáhají domácím podnikatelům v lepší informovanosti i řešení praktických problémů také podnikatelské asociace či státní agentury. Čtěte více: Jak si založit živnost?

Bezplatné poradenství i mediace sporů pro všechny

Hospodářská komora České republiky (HK) zřídila spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu Informační místa pro podnikatele (InMP). Ty poskytují bezplatné poradenství jak začínajícím, tak stávajícím podnikatelům bez ohledu na obor jejich činnosti. Tematické oblasti, ve kterých Informační místa pro podnikatele poskytují poradenství, sahají od zahájení podnikání, přes financování podniku, až po podnikatelské možnosti v Evropské unii a třetích zemích. InMP funguje v Česku stovka, pracují při oblastních nebo krajských Hospodářských komorách.

Způsobů, jak na informační místo směřovat svůj dotaz, existuje pro podnikatele několik. Možné je se sem obrátit telefonicky, poslat e-mail, vyplnit on-line formulář nebo na InMP zajít osobně.

Další službu Hospodářské komory poskytovanou zdarma může podnikatel využít také v případě spotřebitelského sporu. HK totiž zajišťuje bezplatně mimosoudní řešení spotřebitelských sporů formou mediace. Nezávislý mediátor se v tomto případě snaží strany sporu dovést k dohodě, která je vyjádřená písemnou smlouvou a je právně vymahatelná. Podobně bezplatné mimosoudní řešení spotřebitelských sporů poskytuje také Sdružení obrany spotřebitelů, a to na šesti kontaktních místech rozmístěných po celé České republice.

Speciální info centra pro podnikatele ve stavebnictví

Pro podnikatele jsou však přístupná také další poradenská centra, která se orientují na některý konkrétní podnikatelský segment. Takovým příkladem jsou Stavební podnikatelská informační centra (SPIC), která jsou k dispozici pro podnikatele ve stavebnictví. Řadu informací poskytují za dotovanou cenu, to znamená pro podnikatele zdarma, jak business serveru Podnikatel.cz potvrdil ředitel Jan Polák. Mezi tyto rady patří například poradenský servis pro začínající podnikatele nebo podnikatele měnící předmět podnikání, poradenství k dotacím či právním aspektům podnikání nebo základní konzultace k posuzování odborné způsobilosti atd. Poradenské portfolio SPIC je však mnohem širší, některé informace či služby jsou však pro podnikatele zpoplatněny. SPIC fungují samostatně, úzce však kooperují se Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR a jeho Institutem vzdělávání.

CzechInvest radí o dotacích

Vedle obecně podnikatelsky zaměřených informačních center, nebo těch, která se specializují na podnikání v určitém oboru, existuje také bezplatná informační možnost týkající se konkrétní problematiky – příkladně možnosti čerpání unijních peněz. Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest poskytuje podnikatelům bezplatné informace týkající se evropských dotací, a to na své zelené telefonické informační lince.

Za leden až červen 2010 operátoři bezplatné informační linky agentury CzechInvest zodpověděli celkem 7574 dotazů. V červnu to bylo celých 1656 dotazů, což je nejvyšší měsíční číslo v historii informační linky. Vliv na zvýšený počet dotazů mělo především ukončení příjmu registračních žádostí do výzev programů Ekoenergie a Marketing a plných žádostí do programu Školicí střediska, rekapituluje předběžně za první pololetí letošního roku pro business server Podnikatel.cz generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Dodává, že vedle obecných dotazů na OPPI se nejčastěji žadatelé v prvním pololetí tohoto roku ptali na programy, v nichž se přijímaly žádosti o dotaci. Nejvíce dotazů jsme tedy zaznamenali u programů Rozvoj, Ekonergie, Nemovitosti, Marketing a Školicí střediska, uzavírá Alexandra Rudyšarová.

Konzultace orientované na exportní záměry podnikatelů zase obdobně poskytuje agentura CzechTrade.

Zadarmo i jednorázově

Pro podnikatele jsou navíc zdarma přístupné i různé jednorázové akce. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMPS) pořádala kurz Online Start!. Kurz byl zaměřený na to, jak a proč propagovat firmu na internetu. Pro podnikatele se z důvodu velkého zájmu chystá další, letní běh školení, na kterém se bude podílet také business server Podnikatel.cz. Čtěte více: Naučte se, jak zviditelnit svůj byznys zadarmo

Hlavním impulsem pro spuštění internetové univerzity byl loňský společný průzkum AMSP a Googlu o roli internetu v malých a středních firmách. Ukázal, že podnikatelé si význam internetu pro podnikání uvědomují, ale mají spoustu obav, které vyplývají zejména z toho, že jim chybí informace, a ve využívání těchto nástrojů mají obrovské rezervy, uvádí Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP. Do programu se zaregistrovalo 723 podnikatelů a firem ze všech koutů ČR a různých odvětví. 67 % z nich nemělo ani vlastní webovou stránku, dodává k prvnímu běhu kurzu Janka Zichová, Communication & Corporate Affairs Manager společnosti Google ČR, která na projektu spolupracovala. 90 % účastníků chce přitom podle ní ve virtuální univerzitě dál pokračovat a třetina účastníků si díky Online Start! založila nebo založí webovou stránku.

Ptejte se redakce

Potřebujete získat informace o startu podnikání online? Vyzkoušejte také poradnu, v níž odpovídají redaktoři business serveru Podnikatel.cz. Položit nový dotaz

Dlouhodobý projekt Asistenční centrum Brno věnovaný podnikání žen zase organizuje Regionální Hospodářská komora Brno spolu s Moravskou asociací podnikatelek a manažerek. Zdarma nabízí semináře a konzultace pro začínající podnikatelky nebo podnikatelky v prvních třech letech podnikání. Čtěte více: Jsem žena a chci nezávislost. Proto podnikám

Právě přístup k informacím zdarma (ovšem s výjimkou zaplacení členského poplatku) může být také důvodem pro členství v profesní asociaci, která pro své členy organizuje různé bezplatné semináře nebo jim zabezpečuje určité informační zázemí. Takovým příkladem je mj. zmíněný Institut vzdělávání Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. V nabídce se čas od času objevují kurzy a semináře za nulový poplatek, a to právě pro členy Svazu nebo jiných asociací a organizací.Čtěte více: Má členství v podnikatelských asociacích pro podnikatele význam? 

Content 22 tip novy

Různé subjekty také nárazově organizují aktivity věnované vstupu do podnikání pro znevýhodněné občany na trhu práce, které jsou finančně podpořené například z Evropského sociálního fondu.

Průvodce podnikáním také na business serveru Podnikatel.cz:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).