Hlavní navigace

Rozpočtový výbor odklepl evidenci tržeb. Její náklady převýšily miliardu korun

3. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Babišovo ANO si prosadilo na výboru vypustit jednu z výjimek postupného náběhu #EET. Ministr financí navíc prozradil, kolik e-tržby budou odhadem stát.

Elektronická evidence tržeb prošla hladce skrze sněmovní rozpočtový výbor. Ten poslancům doporučil soubor zákonů o evidenci tržeb schválit a zároveň posunout jeho účinnost až na polovinu příštího roku. Tím ale hladká cesta skrze parlament končí. Opozice totiž hrozí obstrukcemi.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

EET vyjde daňové poplatníky na více než miliardu korun.

Jak píše ČTK, výbor ve středu doporučil schválit několik pozměňovacích návrhů. Například Jan Volný (ANO) přišel s návrhem rozšířit vyloučení z evidence tržeb při nákupu jízdenky v autobusu také na platbu za zavazadlo. 

Postupný náběh #EET? ANO si prosadilo výjimku vypustit

ANO si navíc návrhem Jany Lorencové prosadilo, že bude zrušena jedna z výjimek týkající se postupného náběhu elektronické evidence. Tato výjimka konkrétně stanovila, že výjimku budou mít od počátku poplatníci, jejichž tržby nepřekročí dva miliony korun a zároveň pětinu součtu jejich tržeb za předcházejí zdaňovací období, týkat se to mělo pouze těch tržeb, které by podléhaly evidenci tržeb. Toto výbor nakonec doporučil vypustit. 

Z rozpočtového výboru tak nyní návrh zákona míří do poslanecké sněmovny, která má rozhodovat o jeho zavedení. Už dopředu však opozice hlásí, že bude dělat vše proto, aby zákon přijat nebyl. Vyhrožuje obstrukcemi. Proti nim chce vládní koalice zasáhnout blíže nespecikovanými kroky. 

Jak píše Aktuálně.cz, ministr financí Andrej Babiš (ANO) také na rozpočtovém výboru reagoval na kritiku Miroslava Kalouska (TOP 09), že neví, kolik bude systém stát. 

Náklady už přes miliardu? 

E-tržby vyjdou podle Babiše daňové poplatníky na 1 miliardu a 220 milionů korun, a to po dobu prvních pěti let existence EET. Babiš zároveň však upozornil, že jeho resort nemůže částku určit úplně přesně. Jedná se zatím o odhady. Zároveň ministr financí doplnil, že ministerstvo již připravuje smlouvu na fungování systému, v níž bude figurovat částka na 223 milionů korun. 

Jenže jak to tak vypadá, skutečné náklady na evidenci tržeb se opravdu úplně nedozvíme a v číslech, aby se čert vyznal. V dubnu letošního roku tvrdil šéf Finanční správy Martin Janeček, že roční provoz systému bude stát 180 milionů korun a software vyjde na 50 milionů korun, dalších 250 milionů korun budou náklady na zaměstnance (480 milionů korun celkově). V červnu jsme se pak dozvěděli, že pořizovací náklady na EET se budou pohybovat ve výši zhruba 390 milionů korun a provoz vyjde celkově na 420 milionů korun ročně (810 milionů korun). Nyní se kalkuluje s částkou podstatně vyšší, ale za období pěti let. Roční výnosy z evidence tržeb ministerstvo financí odhaduje na více než 10 miliard korun. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).