Hlavní navigace

Ručení za DPH se lze vyhnout, stačí vzájemná dohoda

25. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Kontroly nespolehlivých plátců DPH zatěžují firmy. Do konce září přitom správce daně jako nespolehlivé označil jen dvacet subjektů. Víte, jak se ručení vyhnout?

Černé scénáře se nenaplnily. Nespolehlivých plátců DPH nejsou desítky tisíc, ale pouhé dvě desítky. Jedná se o obchodní společnosti, které se provinily uvedením neexistujícího sídla, pozdním podáním daňového přiznání nebo ignorováním úřadů. Odhalit nespolehlivého obchodního partnera je možné nahlédnutím do registru plátců DPH vedeným Českou daňovou správou. Automatickou kontrolu obchodního partnera v registru ale provádějí jen některé firmy a musejí přesně vědět, na koho se konkrétně chtějí podívat. Pokud je u firmy uvedeno NE, je spolehlivá a nehrozí, že by za ni musela být daň zaplacena. U nespolehlivých firem se objevilo v rejstříku ANO. V takovém případě firma ručí za neodvedenou daň obchodního partnera.

Podnikatelé berou kontrolu svých obchodních partnerů vážně. Finanční správa eviduje 250.000 až 300.000 dotazů na nespolehlivé plátce denně, přičemž jeden dotaz se týká jednoho až sta subjektů. Technické řešení ale prozatím komplikuje dohledání pro firmy s velkým počtem spolupracujících subjektů, mnoho firem zatím ještě nedodalo ani podnikatelské bankovní účty, jejichž čísla budou muset rovněž u partnerů kontrolovat. Lustrování schopnosti obchodních partnerů splácet své závazky je proto časově náročné. Neustálá kontrola insolvenčního rejstříku přitom ale je nezbytnou činností, bez které se firmy vystavují zbytečnému riziku. Spolehlivost partnerů je možné zjistit snadno i mimo rejstřík. Stačí k tomu slušně vybavený ekonomický software. Ten nespolehlivé plátce DPH automaticky odhaluje. Údaje jsou čerpány při přidávání dokladů na pozadí, systém tak zbytečně nezdržuje zaměstnance při práci, uvádí Boleslav Buzek ze společnosti Premier. Obdobně software testuje konkrétní obchodní partnery také na to, zda nejsou v insolvenci vyhledáváním ve zmíněném rejstříku.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Kontrole nespolehlivých plátců se dá vyhnout uzavřením dohody, že se daň bude odvádět rovnou státu.

Novela zákona o DPH, která zavedla institut ručení za nezaplacenou daň je platná už od začátku tohoto roku. Povinnost kontrol pak podnikatelé mají od května. Na černé listině neplatičů DPH končí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 10 milionů korun. Jako nespolehlivá společnost je podle Generálního finančního ředitelství označován ten subjekt, který nemá v pořádku daňové doklady a úřad společnosti vyměří daň alespoň půl milionu korun. Na blacklist se dostanou také firmy podezřelé z účasti na nekalé činnosti, například podvodu. O tom, zdali je subjekt nespolehlivý, rozhoduje správce daně.

Z blacklistu není snadné se dostat. Označená firma musí do 15 dnů podat odvolání a žádost o vymazání. To je ale možné až po roce, kdy musí dotyčná společnost prokázat, že plní své daňové povinnosti a chová se po všech stránkách slušně. Navíc musí počítat s tím, že uvedením na černé listině se jí automaticky zkracuje zdaňovací období ze tří na jeden měsíc.

Ručení za daň se lze vyhnout

Smlouvy lze nastavit tak, že ručení vůbec nenastane. Daň z uskutečnitelného zdanitelného plnění musí být odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. Na tomto postupu se ale musí dohodnout obě strany. Celková cena se pak o DPH pochopitelně musí snížit. Firmy se také musí připravit na další novinku, kterou je kontrola účtů svých obchodních partnerů. Pokud podnikatelé budou obchodovat s partnery, kteří používají odlišné účty než ty, zveřejněné na stránkách správce daně, budou ručit za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Všichni podnikatelé totiž musí povinně uvádět v přihlášce k registraci k DPH své účty používané pro ekonomickou činnost. Ti, kteří podnikali před letošním rokem, měli čas nahlásit čísla svých účtů do března. Původně mělo opatření platit již od začátku dubna, Finanční správa ČR ale zveřejnila, že nebude vyzývat k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého ručení vzniká do 30. září letošního roku.

Od příštího roku pak na podnikatele čeká v oblasti DPH ještě několik novinek. Například je to povinnost podávat jen elektronické daňové přiznání k DPH s výjimkou fyzických osob s obratem do šesti milionů korun. Podnikatelé by rovněž nemuseli platit DPH do té doby, než sami dostanou zaplaceno za svou práci. Podnikatel by tak odváděl daň až po obdržení platby za své zdanitelné plnění.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).