Hlavní navigace

Růst cen v listopadu výrazně zpomalil

8. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst inflace za měsíc listopad výrazně zpomalil. Aktuální míra inflace je na úrovni 4,4 % ze 6% míry v říjnu. Spotřebitelské ceny tak rostou nejpomaleji od října v loňském roce, informoval Český statistický úřad. Nejvíce se na poklesu podílely ceny potravin a pohonných hmot.

V listopadu výrazně klesla míra inflace. Z 6 %, na kterých byla v měsíci říjnu, klesla na úroveň 4,4 %. Růst spotřebitelských cen je tak nejnižší od loňského října. Nejvíce se na poklesu cen podílely ceny potravin a pohonných hmot, informuje Český statistický úřad. Například cena benzínu byla v listopadu nejnižší od února v roce 2007. V mezimě­síčním srovnání klesaly ceny pohonných hmot o 9,2 %, meziročně o 12,1 %. Díky krizi klesají i ceny nových automobilů, u kterých se cena snížila o 12 % oproti loňskému roku.

Z potravin meziročně nejvíce zlevňovalo mléko o 6,6 %, máslo o 26,3 % a běžné pečivo o 4,4 %. Kde se v listopadu naopak ceny zvyšovaly byla oblast bydlení a tabákové výrobky. Nejvyšší nárůst cen v meziročním srovnání byl zaznamenán u zemního plynu a nájemného.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).