Hlavní navigace

S jídlem roste chuť, OSA chce kromě zdražení zavést i nový poplatek

19. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Velké pozdvižení způsobila informace Ochranného svazu autorského, který příští rok zvýší poplatky o 50 %. Nyní chce navíc OSA zavést další poplatek.

Před několik týdny OSA (Ochranný svaz autorský) zveřejnil informaci, že od roku 2017 zvyšuje ceny ve svém sazebníku o polovinu. A jak se zdá, s jídlem roste chuť. OSA chce nyní rovněž prosadit zavedení nového jednorázového poplatku při prodeji nových telefonů.

OSA chce poplatky z prodeje mobilů

Roman Strejček, ředitel OSA, v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že OSA chce vybírat jednorázový poplatek při prodeji nových telefonů. Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako je to z kapacity u flashdisků, řekl v rozhovoru Strejček. Konkrétně OSA chce 1,50 koruny za každý gigabite, kterým mobil disponuje, maximálně by šlo ale o 90 korun.

Pokud k zavedení poplatku došlo, zvýšilo by to dle obchodníků cenu mobilních telefonů. Poplatek by totiž stejně, jako ostatní u ostatních poplatků, v konečném důsledky převedli na zákazníky. OSA a podobné organizace tak preventivně „pokutují“ každého občana ČR, který si koupí dané zařízení, ať už jde o flashdisk, pevný disk nebo např. zmiňovaný mobilní telefon. Alza.cz považuje celý tento systém v době masivního rozšíření Internetu a poklesu prodejů CD nosičů za absurdní. Připomíná „presumpci viny“- protože mohu něco zkopírovat, musím předem zaplatit a to bez ohledu na to, zda telefon nebo flashdisk využívám pouze pro soukromé účely, uvedl serveru Podnikatel.cz místopředseda představenstva Alza.cz Tomáš Havryluk.

Že mobily zdraží, se domnívá i e-shop CZC.cz. Vzhledem k tomu, že autorské poplatky získané od zákazníků odvádíme OSA a zároveň se pohybujeme v segmentu vyznačujícím se nízkou marží, lze očekávat, že by se zavedení poplatku s největší pravděpodobností projevilo ve zvýšené ceně těchto produktů, domnívá se Tomáš Pilský, obchodní ředitel CZC.cz.

Od roku 2017 se zvyšují poplatky o polovinu

OSA návrhem na zavedení poplatku z mobilů o sobě dala vědět již podruhé v krátké době po sobě. Před pár týdny totiž svaz ohlásil zvýšení sazby za autorské odměny. Plošně zvyšuje ceny ve svém sazebníku o 50 %. Týká se to však pouze sazebníku pro reprodukovanou hudbu a měst nad 80 tisíc obyvatel. V menších městech dochází také ke zvýšení sazeb, ale ne tak razantnímu, protože OSA zároveň zvyšuje slevu z celkové sazby pro podnikatele v menších městech z 20 na 31 %.

Čtěte více: OSA zdražuje poplatky. Za hudbu a TV v provozovně budete platit o polovinu více

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).