Hlavní navigace

S matematikou se trápí i ministerstvo financí. Změny #EET hájí chybnými výpočty

1. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
[KOMENTÁŘ] Problémy s matematikou mají nejen maturanti, ale evidentně i lidé na ministerstvu financí. Změny EET totiž hájí chybnými výpočty.

Ve zprávě RIA špatně sečetli celkový počet podnikatelů a na základě chybného součtu tvrdili, že generální výjimka pro podnikatele s tržbami do 500 tisíc korun by z EET vyloučila 75 % podnikatelů. Ve skutečnosti bych jich ale teoreticky dle výpočtů vypadlo z EET o statisíce méně.

Z výpočtů MF vypadlo 300 tisíc podnikatelů

Ze státní maturity z matematiky letos propadla více než pětina studentů. Jak ale ukazuje zpráva RIA k aktuální novele zákona o evidenci tržeb, s matematikou mají problémy i na ministerstvu financí, a to dokonce s takovými věcmi, jako jsou procenta a sčítání. V části, kde ministerstvo hodnotí tři varianty úlev pro menší podnikatele, argumentuje proti generálnímu pardonu pro podnikatele s tržbami do 500 tisíc korun tím, že by v EET zbylo méně než 25 % podnikatelů. Dle dat správce daně (které jsou předmětem tabulek níže) by plošným vynětím poplatníků s tvrzenými tržbami/příjmy do 500 000 Kč mohlo dojít k natolik významnému zmenšení okruhu poplatníků podléhajících evidenci tržeb, že by byl zcela zmařen smysl a účel evidence tržeb a významně narušen podnikatelský prostor v ČR; evidence tržeb by se v takovém případě dotkla méně než 25 % poplatníků s hotovostními tržbami, tvrdí ministerstvo.

Chybné výpočty ministerstva

Zdroj: Zpráva RIA k novele zákona o evidenci tržeb

Už první pohled na tabulku ale ukazuje, že něco zásadního nesedí. Přestože u jednotlivých fází evidence vychází počet „vynechaných“ podnikatelů z EET od 45,72 do 62,71 %, celkový podíl podnikatelů mimo EET by podle ministerstva činil 76,88 %. Tento, na první pohled matematický zázrak, ale tvůrce zprávy RIA nijak nezneklidnil a v druhé tabulce jej ještě potvrdili jako „kvalifikovaný odhad“. Stejně tak autory nerozhodilo ani to, že v třetí vlně je dle tabulky rozdíl mezi celkovým počtem podnikatelů a těmi s tržbami do 500 tisíc Kč zhruba 308 tisíc, přičemž celkový rozdíl ve všech vlnách dělá jen přibližně 260 tisíc.

Není přitom těžké zjistit, že chyba je v součtu všech podnikatelských subjektů. Podle ministerstva totiž platí, že 55 584+254 589+802 690+32­8 665=1 131 355. Ve skutečnosti ale součet činí 1 441 528. Podíl podnikatelů, kteří by tedy při osvobození z EET do výše 500 tisíc Kč tržeb z EET vypadli, není 76,88 %, nýbrž jen 60,34 %. Podle „kvalifikovaného odhadu MF“ by v evidenci zůstalo jen zhruba 260 tisíc subjektů, ve skutečnosti by ale šlo o více než dvakrát tolik, tedy o 571 740 podnikatelů. Ministerstvo se tedy seklo o nějakých 310 tisíc podnikatelů. Pozornějšímu čtenáři jistě neuniklo, že chyba vznikla v tom, že ministerstvo u celkového počtu všech podnikatelů sečetlo jen počty z 3. a 4. vlny.

Na samostatný článek by pak vydal rozbor toho, že v tabulce jsou uvedeny celkové počty podnikatelů dle tržeb daňových přiznání, přičemž řady z nich se EET netýká, jelikož nemají evidované tržby (přijímají například peníze z účtu na účet). O jak velký rozdíl může jít, ukazují celkové počty subjektů zapojených v prvních dvou fázích, kterých má být dle tabulky 310 173. Ve skutečnosti ale nyní tržby eviduje necelých 170 tisíc podnikatelů.

Také odhad offline evidence je přepálený

Za alespoň poznámku ovšem stojí „analýza“ počtu subjektů, kterých by se mohla týkat offline evidence. Podle odhadů Ministerstva financí ČR a Finanční správy ČR by ji mohlo využívat okolo 340 000 poplatníků napříč všemi fázemi, kteří mají celkové příjmy do 200 000 Kč. Dále pak je zcela jistě poměrně významná skupina poplatníků, kteří mají celkové příjmy sice vyšší, ale naplňují podmínku evidovaných tržeb (zjednodušeně pouze těch hotovostních) do 200 000 Kč/rok (ostatní příjmy probíhají převodem na účet, platební kartou apod.). Jejich počet lze však velmi těžko stanovit, jelikož nejsou žádným způsobem shromažďována data o způsobu platby a objemu tržeb podle formy platby u jednotlivých poplatníků. Pro účely RIA byl zvolen spíše opatrnější přístup a bude pracováno právě s potenciálním počtem 340 000 dotčených poplatníků, uvádí se ve zprávě RIA.

Pokud by se „opatrný“ odhad ministerstva naplnil, znamenalo by to, že by většina podnikatelů (skoro dvě třetiny), kterých se evidence týká, mohla využít offline režim. Zpráva RIA k původnímu zákonu o evidenci tržeb totiž odhadovala, že celkový počet podnikatelů, kteří se zapojí do EET, bude činit přibližně 530 tisíc. Jak je na tom ministerstvo s odhady podnikatelů, ukazují dosavadní statistiky. V první vlně se mělo zapojit 46 tisíc podnikatelů, v druhé 192 tisíc a v třetí a čtvrté 300 tisíc. Reálně se však v prvních dvou vlnách zapojilo jen již zmíněných 170 tisíc (mělo se zapojit 238 tisíc). Vzhledem k tomu, že do odhadu 340 tisíc ministerstvo počítá i 40 tisíc podnikatelů, kteří nevykazují žádné tržby a tedy se jich logicky netýká ani EET, a i další podnikatele, kteří například inkasují jen peníze na účet, stojí i tento nový odhad na značně vratkých nohách.

Čtěte více: Velké oči ministerstva? Offline režim EET se má prý týkat 340 tisíců podnikatelů 

Každopádně platí, že na základě chybných výpočtů vyhodnotilo ministerstvo variantu s generálním pardonem jako nevhodnou. Zřejmě ani největší idealista nevěří, že by ministerstvo ve skutečnosti postupovalo tak, že by nejprve předložilo tři varianty, ty pak zodpovědně ohodnotilo a na základě hodnocení vybralo tu nejlepší. Realita je samozřejmě taková, že se ministerstvo rozhodne pro nějakou variantu, k tomu následně doplní další nechtěné možnosti a zpětně pak nachází data a argumenty, proč je nejlepší jím preferovaná alternativa. To, že při této rádoby analýze ale chybuje ve výpočtech, je ostudou a dehonestuje se tím tvorba zákonů a debata nad jejich dopady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).