Hlavní navigace

60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost

28. 8. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Již dva měsíce života má za sebou novela živnostenského zákona. Nabytí její účinnosti provázelo napětí a očekávání nejen v podnikatelském sektoru. I přes drobné problémy při zavádění novely do praxe podnikatelé konstatují, že je zatím rozhodně nezklamala.

Dva měsíce již platí nová úprava živnostenského zákona. Vláda ji před schválením prezentovala jako revoluční změnu v živnostenském podnikání. I samotní živnostníci novelu vítali a většina z nich ji v anketě business serveru Podnikatel.cz označila jako potřebnou a převratnou. Čtěte více: Nový živnostenský zákon už zítra, většina podnikatelů ho vítá.

Jaké mají podnikatelé názory na nový živnostenský zákon po prvních dvou měsících jeho účinnosti? Nedošlo ke krutému vystřízlivění při střetu s realitou? Skutečně jim usnadnil podnikání, jak se domnívali?

Hlavní změny v živnostenském zákoně

Novela živnostenského zákon přinesla skutečně řadu změn. Zavedla se pouze jedna živnost volná s předmětem podnikání „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. V těchto přílohách se vymezily ohlašovací živnosti řemeslné a vázané a živnosti koncesované. Živnostenský zákon pak nově definoval 80 oborů činností zahrnutých do jediné živnosti volné. Předešlá úprava živnostenského zákona přitom obsahovala 125 samostatných volných živností. Na každou jednotlivou volnou živnost pak navíc podnikatel musel mít příslušné živnostenské oprávnění.

Novela živnostníkům dále umožnila podnikat na základě jediného živnostenského oprávnění ve všech 80 oborech zařazených do živnosti ohlašovací volné. Tento fakt měl způsobit snížení finanční náročnosti získání příslušných oprávnění k podnikání. Čtěte více: Živnosti volné jdou na dietu, od července se redukují na jedinou.

Od července se též zrušily se živnostenské listy a koncesní listiny, které nahradil výpis z živnostenského rejstříku. Čtěte více: Novela živnostenského zákona: „Živnosťáky“ v koši neskončí.

S tím souvisí i změny týkající se výše správních poplatků, které podnikatel musí zaplatit při získání oprávnění či při jeho pozměnění. K pozitivním prvkům patří například to, že podnikatel může oprávnění prokazovat jediným dokladem, při současném podání více žádostí o koncesi hradí správní poplatek pouze jednou a první výpis z živnostenského rejstříku poplatku nepodléhá, doplnila pro business server Podnikatel.cz Jana Kozlíková z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR.

V oblasti prokázání praxe je také řada věcí jinak. U některých živností se zpřísnily podmínky minimálního vzdělání a praxe, u jiných došlo k opaku a podmínky provozování živnosti se zmírnily. Čtěte více: Prokázání praxe: tvrdý oříšek pro živnostenské ú­řady?

Novinkou se stalo zrušení místní příslušnosti živnostenských úřadů. Podnikatel může ohlásit živnost na jakémkoliv živnostenském úřadě a díky systému Czech Point má tuto možnost i na obecních úřadech či orgánech veřejné správy, které patří mezi pobočky Czech Point. Podnikatel se tedy nemusí řídit sídlem nebo místem podnikání či bydlištěm. Místní příslušnost živnostenského úřadu se zachovala pouze pro řízení o správních deliktech souvisejících s provozováním živností.

Další změnou se stalo i zvýšení pokut za neoprávněné podnikání. Živnostníkům hrozí za podnikání bez příslušného oprávnění vysoké pokuty. Čtěte více: Nový živnostenský zákon: Za podnikání „načerno“ až milionová pokuta.

Databáze živnostníků

reaguje na potřeby především drobných podnikatelů. Podnikatel.cz vyhrazuje právě jim svůj prostor a umožňuje jim zdarma vlastní propagaci. Databáze obsahuje vizitky s kontakty na živnostníky ale i OSVČ, popisem oboru, ceníkem, včetně možnosti vložení fotografie.
Registrujte se ZDARMA

V neposlední řadě měla novela zjednodušit formuláře pro provedení příslušných podání. Zákon nově stanovil obsah jednotného registračního formuláře pro živnosti ohlašovací a pro živnosti koncesované. Čtěte více: Jednotný registrační formulář zhubl. Vědí o tom všichni?

U podnikatelů převládá spokojenost

Podnikatelé novelu očekávali s napětím a doufali, že jim velice usnadní činnost. Až na drobné výjimky se podnikatelé domnívají, že došlo ke zlepšení a zjednodušení podnikání. S novelou živnostenského zákona jsme spokojeni, neboť snižuje administrativní zátěž pro podnikatele, řekla pro server Jana Kozlíková z Hospodářské komory ČR.

Podle Jany Kozlíkové přinesla novela především zjednodušení a zpřesnění, která se týkají:


  • pojetí živnosti ohlašovací volné,
  • prokazování oprávnění k provozování živností,
  • úpravy (snížení a odstranění duplicit a kumulace) správních poplatků souvisejících s úkony souvisejícími s živnostenským podnikáním,
  • zjednodušení formulářů pro příslušná podání,
  • uplatňování principu místní příslušnosti živnostenských ú­řadů,
  • asistence osobám ohlašujícím živnost či žádajících o koncesi ze strany kontaktních míst veřejné správy (Czech Point),
  • institutu živnosti provozované průmyslovým způsobem,
  • provozování živnosti v provozovnách.

Mezi pochvalné komentáře na novelu se dají zařadit vyjádření podnikatelů v oblasti cestovního ruchu. Z hlediska cestovního ruchu jsme spokojeni, přeřazení cestovních agentur a průvodcovské činnosti do volných živností jsme vysloveně uvítali, uvedl serveru Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) a dodal: Především u průvodců se zcela jasně ukázalo, že k žádnému snížení kvality nedošlo a naopak vzrostla mezi průvodci konkurence a tím i přirozený tlak na odvádění kvalitní práce za dobrou cenu.

Podle některých živnostníků ale novela pomohla hlavně začínajícím podnikatelům a stávajících se příliš nedotkla. Novela je prospěšná zejména začínajícím podnikatelům. Největší její plus vidím ve zjednodušení registrace živnostníka, domnívá se Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Zavedení do praxe nebylo bezproblémové

Ač novela přinesla dle podnikatelů mnohé výhody, přece jenom jim způsobila na některých úřadech drobné starosti. Vzhledem ke změnám v zákoně a v živnostenském rejstříku se zvýšil počet dotazů na živnostenské úřady a podnikatelé se občas zmateně dotazovali na všechny novinky. Podle slov z úřadů se však nejednalo o vážnější komplikace.

Hlavní neznalost či neinformovanost spočívá v tom, že lidé nevědí, že došlo ke změně a diví se, proč jim byly zrušeny volné živnosti. Nicméně toto není technický problém, je to pouze otázka vysvětlení či seznámení se podnikatelů se zákonem, řekla business serveru Podnikatel.cz Helena Šmídová, tisková mluvčí MČ Praha 8.

Špatná informovanost se však týkala jen některých úřadů a dotazy směřovaly zpravidla ke stejným tématům, a to živnostenské listy a změny u volných živností.

Zmatečné reakce byly především kvůli změnám volných živností. Zaznamenali jsme i zvýšený počet telefonických dotazů, podnikatelé totiž zjistili v rejstříku živnostenského podnikání nesrovnalosti s vydanými živnostenskými listy, potvrdila serveru Naděžda Šebková, vedoucí živnostenského odboru Úřadu městské části Praha 14.

Anketa

Jaký je váš názor na novelu živnostenského zákona?

Ale vyskytly se i další překážky. „Podnikatelé měli problémy s tím, že už nedostávají živnostenský list, ale "jen“ výpis z živnostenského rejstříku. Jenže živnostenský list po nich ještě někde vyžadují," připojila se Monika Šindelková z živnostenského úřadu Boskovice.

Na mnoha úřadech vše proběhlo bezproblémově. Informovanost podnikatelů zde byla na dobré úrovni. V naší spádové oblasti jsme podnikatele informovali dlouho dopředu o změně zákona. Jednak při návštěvách na úřadě a jednak zveřejněním informací v regionálním tisku a webových stránkách města, vysvětlil Ladislav Charvát, vedoucí živnostenského úřadu v Krnově.

Dobrou zkušenost s informovaností podnikatelů mají i v Rýmařově. V souvislosti s novelou živnostenský úřad předem informoval podnikatele o nejdůležitějších změnách v oblastním periodiku, sdělila serveru Jana Požárová z živnostenského úřadu v Rýmařově. Nicméně i ona připustila zvýšené množství otázek: Denně vyřizujeme dotazy v osobním styku nebo po telefonu.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Co změnit dále?

Přestože novelu podnikatelé vesměs chválí, shodují se, že je stále co zlepšovat. V připomínkách jsme uplatňovali, že odbornou způsobilost by měla prokazovat i příslušná délka praxe v oboru, což nám neprošlo. Toto bychom tedy chtěli změnit, sdělila Jana Kozlíková.

Změnit by se měl přístup pracovníků finančních úřadů, kteří sice nedokáží postihnout různé miliardové tuneláře, ale velmi dobře dohánějí živnostníka a doměřují mu neoprávněně doměrky daně z příjmu, doplnil závěrem Bedřich Danda.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).