Hlavní navigace

Den ve znamení demonstrací. S protesty vyšli do ulic i autodopravci

29. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autodopravci splnili své sliby a asi hodinu dnes protestovali se stovkou kamionů v Litoměřicích. Na rozdíl od zemědělců však zablokovali dopravu, centrum města bylo desítky minut neprůjezdné. Autodopravci to ale původně neměli v plánu. Litoměřice si demonstranti vybrali proto, že se zde koná schůzka ministrů dopravy členských států Evropské unie.

Důvodem protestů byl nesplněný slib premiéra Mirka Topolánka, který se týkal zavedení slev na mýtném. Proti protestům se postavil ministr dopravy Petr Bendl, podle kterého mohou způsobit mezinárodní ostudu. Důvodem je evropská legislativa, které neumožňuje přijmout požadované slevy na mýtném. Premiér Topolánek podle Bendla slíbil slevy v situaci, kdy zelení usilovali o zákaz jízd kamionů o víkendech. Nyní podobná omezení nehrozí, přesto jsme navrhli dopravcům určité řešení, řekl ministr dopravy. Čtěte také: Demonstrace – účinný nástroj, či pouze zbytečný počin?

Petr Bendl také připomněl, že se českému předsednictví podařilo dojednat podmínky kabotáže, které přinášejí dopravcům výhody při vytěžování kamionů v zahraničí. Staré členské státy nakonec akceptovaly složitý kompromis. Poděkování v podobě protestu dopravců by působilo opravdu špatně, nebo přinejmenším neomaleně. Dopravci rozhodně nemají právo tvrdit, že by český stát třeba právě v jednáních o kabotáži jejich problémy neřešil, uvedl Bendl

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).