Hlavní navigace

S termíny a náklady si firmy hlavu nelámou. Počítají už dopředu, že je nedodrží

21. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Pouze 57 % projektů bylo v roce 2013 dokončeno v termínu i v rámci plánovaného rozpočtu. Řada firem navíc už dopředu počítá, že termín nebo náklady nedodrží.

České firmy mají problémy s včasným plněním vlastních projektů a dodržením nákladů. Takřka polovina projektů se totiž v Česku prodraží nebo je realizována se zpožděním. Jak ukázal průzkum projektového řízení, který zpracovala společnost EY, v roce 2013 bylo dokončeno v termínu i v rámci plánovaného rozpočtu 57 % projektů. Pětina projektů se prodražila a 27 % nabralo zpoždění.

Společnosti počítají s tím, že plán nedodrží

Důvodů, proč se pouze polovinu projektů daří realizovat dle původního plánu, existuje několik. Jedná se změny v rozsahu projektů kvůli nesprávnému počátečnímu vymezení (38 %), nedostatečné personální kapacity (36 %), nedostatečná podpora vrcholového managementu (35 %) nebo rozdílné očekávání výstupů (32 %). Vesměs tedy jde o důvody externí.

Průzkum dále ukázal, že firmy často dokonce počítají s tím, že plánované náklady a termíny nedodrží. Stejný přístup pak mají k projektům ostatních společností, například u infrastrukturních projektů. Celkem 88 % respondentů z České republiky nevěří, že bude dálnice D1 opravena řádně a včas.

Záměr a připravenost důsledně projekty řídit je nejsilnější na počátku. Společnosti zpravidla zpracují harmonogram projektu, nákladový rozpočet i celkové ekonomické posouzení. S postupem času však intenzita využívání těchto nástrojů klesá a společnosti projekty již tak bedlivě nekontrolují.

Čtěte také: Srovnali jsme CRM aplikace. Najděte si nejlepší nástroj pro řízení vztahů se zákazníky

Firmy zapomínají na zpětnou vazbu od zákazníků

Z průzkumu dále vyplynulo, že čtvrtina firem vůbec nevyhodnocuje přidanou hodnotu projektů. Společnosti, kterým chybí monitorování a vyhodnocování stavu projektů, si přitom neberou ponaučení z chyb a pořád je opakují. Mezi nejčastější hodnotící kritéria úspěšnosti patří včasnost dokončení, dodržení plánovaného rozpočtu a splnění interně stanovených očekávání. Na zpětnou vazbu od zákazníků se však často v záplavě projektových úkolů zapomíná, říká Petr Knap, partner oddělení podnikového poradenství společnosti EY.

Navzdory nemalým nedostatkům je většina firem se svým projektovým řízením relativně spokojena. 65 % společností se domnívá, že se jejich projektové řízení může srovnávat s průměrem v daném odvětví nebo je lepší a že dostačuje pro jejich účely. Třetina firem ale připouští, že projektové řízení bude muset zlepšit. Společnosti v neposlední řadě potvrdily, že nároky na řízení projektů rostou, zvyšuje se komplexnost projektů, množství stakeholderů a komplikovanost požadavků.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).