Hlavní navigace

Samy úřady netuší, která u #EET bije? U samoobslužné lednice se evidovat nemusí

24. 9. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Farmářka z Chodouně prosila úřady o radu, zda může i po novele zákona provozovat samoobslužnou lednici bez EET. Dostalo se jí chybné odpovědi, že nikoli.

Jasno do situace nevneslo ani ministerstvo financí, které zase mylně uvedlo, že farmářka má požádat o tzv. automatovou výjimku. 

Ve skutečnosti samoobslužná lednice pod EET nespadá, ani po novele spadat nebude a není nutné o cokoli žádat. V metodice finanční správy (strana 23)  je totiž jasně uvedeno, že i samoobslužná zařízení se považují za prodejní automaty, které mají z EET výjimku ze zákona. Že se samoobslužné lednice EET netýká a ani týkat nebude, potvrdilo serveru Podnikatel.cz Generální finanční ředitelství (GFŘ).

Úředník se mýlil, na samoobslužnou lednici se EET nevztahuje

Už více než 9 měsíců funguje ve středočeské Chotouni samoobslužná lednice farmy Stehlík, která je založená na důvěře a poctivosti. Princip lednice je jednoduchý, lidé si z ní sami vezmou zboží, sečtou jeho cenu a výslednou částku vhodí do kasy. Před týdnem však farma na svých facebookových stránkách oznámila, že prodej přes lednici bude muset ukončit, jelikož majitelce na finančním úřadě sdělili, že samoobslužná lednice nesplňuje podmínky stanovené zákonem pro automaty, na které se EET nevztahuje.

O situaci následně informoval server iDnes.cz, který získal i vyjádření ministerstva financí. Doporučoval bych závazné posouzení finanční správou. Paní by si mohla vyjednat takzvanou automatovou výjimku. To znamená, že i když to není jako automat, tak se na to pohlíží jako na automat, komentoval pro server Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Jenže jak informace, kterou farmářce sdělili na finančním úřadě, tak ta, kterou uvedlo ve zmíněném článku ministerstvo financí, jsou chybné. Na samoobslužnou lednici se totiž EET nevztahuje a nic na tom nemění ani novela zákona o evidenci tržeb, která mimo jiné startuje poslední dvě vlny EET. O žádnou výjimku navíc nemusí farmářka ani žádat.

V metodice k EET je totiž už od počátku stanoveno, že přesně na tyto situace, tedy prodej skrze samoobslužná zařízení s kasičkami, se EET nevztahuje. Takováto forma prodeje se totiž považuje za prodejní automat, který má výjimku z EET už ze zákona. Za prodejní automat se považuje prakticky vše, co realizuje transakce bez lidské obsluhy. Na základě tohoto ustanovení se tak nebude evidovat ani tržba v rámci prodeje realizovaného jen za pomoci kasičky, která je umístěna bez dohledu prodejce (tj. například platba za využití horské chaty bez obsluhy apod.), píše se na stránce 23 metodiky .

Že farmářka nemusí na samoobslužnou lednici o nic žádat a EET se na ni nevztahuje, potvrdilo serveru Podnikatel.cz i Generální finanční ředitelství. Jedná se o prodej prostřednictvím automatu, který do EET nespadá. Podobně již bez povinnosti evidovat tržby fungují například lesní bary, kde je možné konzumovat zde uložené zboží (např. limonádu umístěnou v potoce, upéct špekáčky – veškeré ingredience a náčiní je k dispozici za poplatek), kde je platba prováděna do uzamčené kasičky, upřesnil serveru Podnikatel.cz Lukáš Heřtus, mluvčí GFŘ.

GFŘ však zároveň tvrdí, že úředníci poskytli podnikatelce relevantní údaje. Podle GFŘ byly správcem daně poskytnuty na telefonický dotaz podnikatelky, jaký stav bude v EET směrem k zemědělské výrobě a prodeji přes automat od dubna 2020, tyto informace:

  • V současné době novela zákona o EET probíhá schvalovacím procesem, není známa finální verze jejího znění ani platnost a účinnost.
  • Další vlna EET by se měla vztahovat nově i na prodej vlastních zemědělských výrobků.
  • V současném platném znění zákona o EET prodej přes automat není předmětem evidence tržeb. Po nabytí platnosti novely zákona o EET, pokud tato výjimka zůstane, by si měl subjekt ověřit, zda prodej formou jeho samoobslužné lednice bude splňovat podmínky pro automat.

Průvodce EET

Koho a odkdy se EET týká? Jaké všechny povinnosti se s EET pojí? Jak vybrat pokladní systém? Přečtěte si našeho velkého průvodce elektronickou evidencí tržeb.

Finanční správa tvrdí, že poskytla relevantní informace

Jak ale upozorňuje farmářka Markéta Stehlíková, hovor ve skutečnosti proběhl jinak, než GFŘ popisuje. V odpoledních hodinách jsem zavolala na místní finanční úřad, kde jsem byla přepojena na pána, který má EET na starosti. Popsala jsem svoji situaci, že mám samoobslužnou ledničku a automat na mléko a vznesla dotaz, zda se na nás bude vztahovat EET, či ne. Pán řekl, že automat na mléko EET mít nemusí, ale lednice není nijak automatizovaná, s automatem tedy nemá nic společného, a proto musí tedy EET mít. Navrhl mi, že si mám zakoupit automat, jako je třeba na sušenky, což by podle něj bylo v mém případě ideální, popsala hovor serveru Podnikatel.cz Markéta Stehlíková.

Bt23

Podle Stehlíkové byl pracovník úřadu velmi milý a ochotný, dokonce si našel její farmu v průběhu telefonátu na internetu, kde si lednici přímo prohlédl a byl z ní nadšený. Doslova řekl, že je to opravdu krásné a že k nám bude jezdit pro produkty, ale pouze do dubna příštího roku, protože pak už je to na pokutu. Samozřejmě mě upozornil, že novela zákona neprošla ještě celým schvalovacím procesem, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo být něco jinak, dodala Stehlíková.

Po zveřejnění příběhu se strhla okolo samoobslužné lednice mediální smršť a právě přes média se ke Stehlíkové dostala některá vyjádření od ministerstva a Generálního finančního ředitelství. Každý se vyjádřil úplně jinak, čímž mě ale ukázali, že sami v tom bohužel nemají jasno. Nechtěla jsem v žádném případě nikoho svým příběhem poškodit, šlo mi o to jen vyřešit svou situaci. Opravdu mě zarmoutilo vyjádření GFŘ, nejde zas o tolik, aby kvůli tomu měli vymýšlet nějaké vylhané verze. Čekala bych, že se omluví, že úředník podal špatnou informaci a že mojí situaci vyřeší. Já bych poděkovala a s radostí napsala, že mi vyšli vstříc. Je to opravdu smutné, kam jsme se to dostali, uzavřela Stehlíková.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).