Hlavní navigace

Názory k článku Samy úřady netuší, která u #EET bije? U samoobslužné lednice se evidovat nemusí

 • 24. 9. 2019 2:18

  bez přezdívky

  Že do EET spadne prodej výrobků bylo jasné už od začátku. Nehledě k tomu, že EET je pro faremní výrobce ten nejmenší vopruz, se kterým se potýkají. Vzhledem k tomu, že úředník stále není schopen odlišit sýrárnu, kde dělá sýr jediný člověk od provozu Madety a trvá na shodném zónovém rozdělení, to samé pro výrobu ovocných a zeleninových zavařenin, o výrobcích z masa ani nemluvě a ještě nejde v jedné "kuchyni" střídat druhy výroby, byť je oddělené nádobí, oddělené dny výroby, lednice, stejný je jen prostor a "sporák", Tak ten, kdo dělá potravinářské výrobky na prodej je buď OSVČ nebo podnikatel v zemědělství a certifikační kód k přihlášení se k evidenci si vyzvedne snadno. Ono to kolečko po stavebním úřadu, hygieně, veterině... podstoupí jen ten, kdo má jasný byznys plán a zaručený celoroční přísun surovin.
  Jenže produkce z farem není jen tohoto druhu. Podstatně rozšířenější jsou prodeje ze dvora. Týká se to jak sedláků a farmářů, tak i zahrádkářů, včelařů a myslivců. Pro prodej ze dvora není požadován živnostenský list a ani dotyčný nemusí v zemědělství podnikat. Ano, musí být dodrženy zákony veterinární i ochrany zdraví obyvatel, ale lze takto bez problémů prodávat vajíčka, syrové mléko, neporcovanou drůbež, králíky, v trupu kozí a skopové maso, med, ovoce a zeleninu, kytky. Jak na trhu, tak v maloobchodní prodejně. přímo ze vrat. Tento prodej se do částky 30000 za rok ani neuváděl do daňového přiznání poplatníka - fyzické osoby. Nikde jsem nenašla, jak EET a prodej ze dvora. Mýtické babičky s jablíčky propadají panice a touží emigrovat do Západního Německa, protože šuškanda od Máni, co dělá na OPBH uklízečku praví, že EET a tím pádem i živnostenský list i ony na stará kolena najednou podnikatelky, to tu mrkev raději hodí na hnůj.
  Máte někdo nějaké šuškandou nepokřivené informace, jak se EET dotkne právě těchto nejmenších, bez kterých by ale trhy v městysích neměly onen kolorit a šťávu?

 • 25. 9. 2019 21:30

  alfi .

  Viz nejlíp samotný EET zákon,
  "§ 6 Rozhodný příjem
  (1) Rozhodným příjmem se pro účely tohoto zákona rozumí
  a) u poplatníka daně z příjmů fyzických osob příjem ze samostatné činnosti, která je podnikáním, s výjimkou příjmu, který
  1. není předmětem daně z příjmů,
  2. je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý ..."
  tj. příjmy, které nejsou z podnikání (ŽL, registrovaný zemědělec, doktoři, právníci..) do EET nepatří. Ono to ani technicky nejde, protože k evidenci je potřeba mít přidělené DIČ. Ale každý prodejce by to měl umět vysvětlit a zdůvodnit, protože sám úředník na kontrole v tom nemusí mít jasno :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).