Hlavní navigace

Sankce u kontrolního hlášení se zmírní. Přehnali jsme to, přiznal Babiš

11. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed
Obávané sankce spojené s kontrolním hlášením by měly být novelou zákona zmírněny. Potvrdil to ministr financí Andrej Babiš. Co se změní?

Ministr financí Andrej Babiš ustupuje nátlaku opozice i odborné veřejnosti. Přiznal, že zákon o DPH není příliš kvalitní a sankce u kontrolního hlášení jsou příliš tvrdé. Dojde proto k jejich zmírnění. Babiš to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci
Autor: www.mfcr.cz, podle licence: Rights Managed

Ministr financí Andrej Babiš při tiskové konferenci

Není příliš kvalitní, žádný jsme ale neměli za 25 let, řekl Babiš na adresu zákona o DPH, který v diskuzi kritizoval šéf opoziční ODS Petr Fiala. Podle Babiše proto jeho resort připravuje novelu, která by měla začít platit od 1. června letošního roku.

O zmírnění mluvil Babiš už v prosinci

Zavede u kontrolního hlášení mírnější sankce a některé zruší úplně. Novela má podle Babiše například odpustit všechny pokuty ve výši 1000 korun, které se týkají nepodání kontrolního hlášení v termínu. Novela má také prominou další pokuty. Co se týká těch sankcí, ano, máte pravdu, že v těch sankcích jsme to přehnali, připustil Babiš. Ten o novela zákona mluvil už začátkem prosince, kdy se o chystané novela rozepsal na svém facebookovém profilu. 

Andrej Babiš o úpravách sankčního režimu u kontrolních hlášení na FB.

Čtěte více: Tvrdé sankce u kontrolních hlášení se mají zmírnit. Ve hře je několik variant

Plátce, který je právnickou osobou, bude podávat kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (pokud připadá 25. den na víkend či svátek, posouvá se lhůta na nejbližší pracovní den). Plátce, který je fyzickou osobou, však bude podávat kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Čtvrtletní plátci fyzické osoby tedy jednou za tři měsíce, a to 25 dnů od skončení čtvrtletí. Kromě těchto základních lhůt musí podnikatelé rovněž počítat s lhůtami pro reakci na výzvu od správce daně.

Výčet změn

Kdo své povinnosti ohledně kontrolního hlášení k DPH včas nesplní, čekají ho bez milosti pokuty. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vzniká mu povinnost uhradit pokutu ve výši

  • 1000 Kč, pokud jej dodatečně podá, aniž by k tomu byl vyzván,
  • 10 000 Kč, pokud jej podá v náhradní lhůtě poté, co k tomu byl správcem daně vyzván,
  • 30 000 Kč, pokud jej nepodá na základě výzvy ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení, nebo
  • 50 000 Kč, pokud šlo o řádné hlášení a nepodá jej vůbec nebo ani v náhradní lhůtě.

Zákon navíc obsahuje další pokuty, které mohou plátci DPH v souvislosti s kontrolním hlášením dostat. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).