Hlavní navigace

Satalice u Prahy bijí na poplach, vedle rodinných domů má vyrůst odpadový byznys

4. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Šok, tak popisují Sataličtí okamžik, kdy se dozvěděli, že jim v blízkosti rodinných domů hodlá společnost IPODEC postavit třídírnu odpadů. Mají šanci se bránit?

Obyvatelé pražských Satalic bijí na poplach. V těsné blízkosti nových rodinných domů, kde žijí mladé rodiny s dětmi, chce společnost IPODEC – Čisté město postavit třídírnu odpadu s kompostárnou a skladovacími prostory pro pět tisíc tun nebezpečných odpadů. Vyrůst by měla v areálu jen 140 metrů od satalické rodinné zástavby a podle dostupných informací počítá s tím, že by se do ní svážela až polovina odpadů z celé Prahy. Původně zde však měl stát podle platného územního rozhodnutí sběrný dvůr. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Satalice se budou brodit v odpadu. 

Oni zkoušejí, kam až mohou jít. Protože to je natolik velký nesmysl, který je podle našeho soudu i v rozporu s platným územním plánem, že tady musí dojít k tomu, že záměr stáhnou jako celek, uvedl v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Miloš Kužvar, obyvatel Satalic a také bývalý ministr životního prostředí. Ten narážel na aktuální stav případu, kdy společnost svůj záměr stáhla. Podle Kužvarta ale jen z toho důvodu, že obsahuje spoustu hrubých chyb. My tomu říkáme salámová metoda, že se to zkusí tak a potom tak, reagoval Kužvart na dotaz redaktorky serveru Podnikatel.cz, zda se společnost snaží obejít zákony.

Obrovský areál totiž společnost IPODEC získala v rámci exekuce za velmi výhodnou cenu, Sataličtí se proto oprávněně obávají, že se firma svého záměru včetně sběrného dvora jen tak nevzdá. Více prozradil Miloš Kužvart v rozhovoru pro Videobiz, v němž například obvinil i příslušný stavební úřad, který podle něj velmi nestandardně a rychle vydal stavební povolení, které ihned následovala žádost o kolaudační souhlas na sběrný dvůr, a nepostupoval tak podle platných právních předpisů. 

K případu se vyjádřil i ředitel společnosti  IPODEC – Čisté město Karel Vančura. Ten v úvodu rozhovoru rovněž potvrdil, že společnost svůj záměr dopravně skladovacího střediska ukončila. Nebude tedy v předložené podobě realizován. Neznamená to však, že s vybudováním třídírny IPODEC i nadále nepočítá. Vančura to potvrdil tím, když pozval redakci serveru Podnikatel.cz na den otevřených dveří již realizovaného satalického sběrného dvora tak, aby přítomné ujistil o možnostech jeho dalšího využití, tedy i o rozšíření na „dopravně skladovací středisko“.

Vaše firma má v plánu vybudovat třídírnu odpadů včetně kompostárny, a to v těsné blízkosti rodinné zástavby, kde žijí především mladé rodiny s dětmi. Jak nás informoval starosta Satalic, původním Vaším plánem bylo vybudovat kromě sběrného dvora i sociální zázemí pro popeláře a parkování pro 15 aut. Jak je možné, že jste své plány změnili a de facto tak starostovi lhali, respektive neřekli celou pravdu?

Areál naší společnosti v Satalicích se nachází na samém okraji městské části, v blízkosti rychlostní komunikace R10, na místě bývalé výrobny stropních panelů. Součástí našeho záměru bylo od samého začátku vybudování zařízení pro nakládání s odpady v kryté betonové hale po bývalém majiteli v podobě sběrného dvora zejména pro obyvatele Satalic, který bude pro veřejnost otevřen v průběhu příštího měsíce a prostorově využije většinu kryté plochy haly. Zbývající prostor haly hodláme využít k dotřídění vybraných složek převážně komunálního odpadu a uskladnění sezónně používaných nástaveb a mechanismů. V další části areálu zamýšlíme vybudovat Vámi zmíněné sociální a provozní zázemí pro naše středisko svozu komunálního odpadu, včetně parkování vozidel. Záměr zřízení sběrného dvora byl řádně se všemi orgány státní správy projednán a samotné zřízení sběrného dvora bylo povoleno.

Obyvatelé Satalic se bouří v tom ohledu, že o vybudování tak rozsáhlého komplexu byli informováni pouze vágně. Jaký názor na to máte vy?

Naše společnost o svém záměru informovala všechny dotčené orgány, o dalším přenosu informací od orgánů státní správy a samosprávy směrem k jednotlivým obyvatelům městské části nejsem informován, předpokládám ale, že i ten byl standardní.

Myslíte, že je vůbec lidské, abyste takový projekt vybudovali v těsné blízkosti, kde žijí lidé, a to především rodiny s dětmi? Proč takovou třídírnu nevybudujete například v průmyslových zónách pro to určené?

Do záměru využití našeho areálu pro posouzení vlivů na životní prostředí jsme zahrnuli všechny teoretické varianty využití pozemku, které by ve svém komplexu nikdy nemohly být, z prostorových či logistických důvodů, realizovány. Důvodem k tomuto rozhodnutí byl zájem naší společnosti posoudit vlivy dílčích uvažovaných aktivit na životní prostředí, a to i přes již zmíněný soulad našeho záměru s platným územním plánem, který právě v tzv. průmyslových zónách náš záměr často realizovat neumožňuje. Pozemek jsme získali od insolvenčního správce za v čase i místě běžnou cenu, jejím zaplacením jsme pomohli uspokojit největší věřitele zkrachovalé firmy.

Jak figuruje ve Vaší společnosti Praha 8 a především její čelní představitelé? Obyvatelé Satalic poukazují na to, že bývalý starosta a současný starosta Prahy 8 se na tom projektu podíleli.

Městská část Praha 8 je minoritním akcionářem naší firmy, opravdu mne nenapadá, jakým způsobem by mohl její současný i předchozí starosta ovlivnit rozhodnutí insolvenčního správce a výboru věřitelů o prodeji areálu naší společnosti.

Chytré podnikání tip2

Obyvatelé Satalic také poukazují na to, že se jako firma snažíte obejít různé hygienické požadavky tak, abyste nepotřebovali jejich souhlas či souhlas příslušných orgánů…

Pravý opak je pravdou, doložit to můžeme mimo jiné právě tím, že jsme náš záměr nechali posoudit jako komplex všech teoreticky uvažovaných možností využití našeho pozemku, abychom všem orgánům státní správy umožnili posoudit variantu jeho nejvyšší zátěže (samozřejmě jen teoreticky možné) a nepostupovali „salámovou“ metodou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).