Hlavní navigace

Názor k článku Schillerová „zařízla“ OSVČ: Buď bonus, nebo ošetřovné. Nepomohl ani Senát od ... - Všechny tyhle odvody, daně, podmínky a výhody je...

 • 4. 11. 2020 19:52

  ...

  Všechny tyhle odvody, daně, podmínky a výhody je potřeba řešit jako uzavřený systém dohromady bez ohledu na to, jak se která daň/odvod jmenuje, není možné hýbat s jednou daní, protože mi připadá nefér. Nařízení jdou ruku v ruce s nastavením daňového systému, nejsou to nezávislé veličiny.

  Jak jsem psal výše, OSVČ musí ze svých příjmů zaplatit náklady na podnikání, to mu výrazně sníží částku, kterou mu zbyte pro vlastní potřebu. OSVČ ve švarcu nemá žádné náklady na podnikání, ty náklady si jako daňově uznatelné naopak uplatňuje jeho obchodní partner, to je špatně, vytváří to nerovnováhu, ale řešením není přece zvednout daně všem OSVČ, ale omezit tohle obcházení.

  Švarc u nás vzniká nejen kvůli penězům, ale i kvůli nemožnosti mít zaměstnání bez místa pracoviště (a nutnosti vypisovat a řešit cesťáky), flexibilní pracovní dobu mezi jednotlivými měsíci, variabilnější dohodu mezi "zaměstnancem" a "zaměstnavatelem" třeba mít ohodnocení podle výkonů a nikoliv za čas atd.

  Teď třeba řeším problém s homeoffice, kdy zaměstnanec bydlí v jiném městě, než kde jsou kanceláře, v současné době nemá příplatek za svátek a práci přes čas nebo v noci, musí každý den vypisovat cesťák (nebo změnit pracovní smlouvu a uvést místo pracoviště jeho bydliště, tam zase je problém s bezpečnostními a požárními předpisy za které nesu odpovědnost, ale nemohu je ovlivnit).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).