Hlavní navigace

Schválení návrhu novely insolvenčního zákona pomůže v krizi firmám i zaměstnancům

5. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návrh novely insolvenčního zákona, který dnes schválila vláda, umožní podnikům vykazovat předluženost v důsledku momentálních výkyvů na trhu. V nynější krizi má zákon více umožnit fungování podniku a jeho případné oddlužení, namísto zániku a rozprodávání majetku firmy.

Schválený návrh novely insolvenčního zákona by měl firmám usnadnit fungování ve finanční krizi a v dobách nestabilní situace na trzích. Firmám by novela měla umožnit případné oddlužení jako alternativní řešení za zánik podniku a jeho rozprodávání. Návrh však ještě musí schválit obě komory Parlamentu ČR. Jedná se o důležitou pomoc podnikům, které mohou vykazovat předluženost v důsledku momentálních výkyvů na trhu. Taková situace může nastat například u podniků z odvětví nejvíce postižených hospodářskou krizí, když firma nemá zakázky a musela přechodně omezit výrobu, komentoval rozhodnutí vlády prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Uvedl také, že za výraznou změnu k lepšímu považuje i opatření, kdy na sebe firma nebude muset podat v případě předlužení insolvenční návrh a kvůli uspokojování pohledávek začít ihned rozprodávat svůj majetek. Firmy uvítají i odklad povinnosti platit dlužné částky pojistného na sociální zabezpečení za své zaměstnance po dobu tříměsíčního moratoria, které chrání podnik nacházející se v insolvenci před věřiteli a úpadkem, doplnil Kužel s tím, že novela v době insolvence umožní také nezahrnovat úrokový výnos z úvěrů do vyměřovacího základu daně z příjmů, což by mohlo motivovat banky k většímu poskytování úvěrů.

Pro zaměstnance je důležitý fakt, že by stát měl, v případě platební neschopnosti podniku, vyplácet podporu již v době insolvenčního řízení. Zaměstnanci by tak byli upřednostněni před pohledávkami ostatních věřitelů, včetně bank.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).