Hlavní navigace

Schválený vládní projekt ušetří čas i papírování

3. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na dnešním zasedání se vláda zabývala několika důležitými tématy. Projednával se například projekt jednoho inkasního místa, na kterém bude možno odvést daně, clo i sociální a zdravotní pojištění. Podnikatelé tak budou mít zas o něco méně papírování a běhání po úřadech.

Dnes proběhlo další zasedání vlády, kde se projednávala zajímavá témata. Na programu byl například projekt jednoho inkasního místa, jež vláda schválila. Vznikne tak velká administrativní úspora pro stát i podnikatele, neboť veškeré přímé odvody se budou vybírat jednotně a podnikatelé tak zaplatí pouze jeden odvod s nutností vyplnit pouze jeden formulář. Na inkasním místě bude možné zaplatit najednou daň, clo a zdravotní a sociální pojištění. Systém by mohl začít fungovat od roku 2014. Zjednodušení celého procesu přinese významnou úsporu administrativních nákladů a v neposlední řadě i faktických nákladů na vedení příslušných agend v rámci státní správy,uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Dále se vláda zabývala návrhem ministra financí, jak řešit postup v přípravě protikorupčního zákona pro veřejné rozpočty v souvislosti se zajištěním větší informovanosti o dotacích a jiných podobných výdajích z veřejných prostředků. Ministerstvo financí poukazuje na nepřehlednost dotačních titulů. Ty se pro některé oblasti překrývají a jelikož je spravují různé rezorty a proto je dle ministerstva nutné provést jejich „inventuru“. Výsledné projednání tohoto bodu však bylo o 14 dní odloženo.

skoleni_27_5

Část zasedání byla věnována příspěvku na péči a jeho zneužívání. Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas předložil vládě návrh novelizace zákona o sociálních službách, který byl následně také schválen. Příspěvek na péči by se tak měl lehce postiženým snížit, těžce nemocným naopak zvýšit, přičemž nejnižší dávka by měla činit 800 korun a nejvyšší 12 000 korun měsíčně. Zákon o sociálních službách, který funguje přibližně rok a tři čtvrtě, je sice nakročení dobrým směrem, ovšem z dlouhodobého hlediska finančně neudržitelný. Zjistili jsme, že první stupeň je zásadně nadhodnocen, zatímco čtvrtý podhodnocen. Proto jsme se rozhodli sazby upravit, uvedl pro agenturu Mediafax Nečas. Udílení příspěvku se schválením návrhu také zpřísní. Dosud byl některým lidem příspěvek přiznán pouze na základě terénního vyšetření, nyní o jeho přisouzení rozhodne odborná porota.

Schválení se dočkala i novela devizového zákona. Česko si v rámci pohybu kapitálu, jako jedné ze základních čtyř svobod členské země EU dojednalo, že po dvě přechodná období mohla zachovat určitá omezení v rámci nabývání tuzemských nemovitostí zahraničními osobami. Konkrétně šlo o pětileté období pro nabývání nemovitostí a sedmileté období pro nabývání zemědělských pozemků a lesů. V květnu příštího roku první jmenované období končí. Tuzemské nemovitosti tedy bude možno převádět a nabývat bez omezení.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).